آرامش و هیجان

آرامش و هیجان

سه شنبه 12 سپتامبر 2006
/ / /

باید بگم هدف از شنیدن موسیقی احساس لذتی است که در فرایندی ما رو به آرامش یا هیجان میرسونه. همه ما به هر دوتاش در زمانهایی نیاز داریم شاید به آرامش بیشتر. البته اینو بخاطر زندگی تو جامعه صنعتی میگم و بسته به شخصیت و شرایط آدمها این نیاز فرق میکنه.

هر نوع موسیقی در ما بشکلی خاص اثر گذار هست و انتخاب یک موسیقی برای شنیدن یه جور تصمیم برای رسیدن به یکی از دو خواسته هست. نمیشه کاملا دو مقوله رو جدا کرد اما تا حدی میتونیم بر اساس درکمون از صدا بگیم یک موسیقی چه اثری روی ما داره. مثلا من وقتی دلم میخواد سروصدا کنم به متالیکا تو ولوم بالا گوش میدم و اگه بخوام آرامش داشته باشم یه موسیقی ملایم رو انتخاب میکنم و این انتخاب بسته به شرایط ما در طول زمان فرق میکنه. اکثر دوستداران موسیقی (Audiophile) به بعد آرامش بخشی موسیقی بیشتر توجه میکنند و به موسیقی در زمانهای طولانی تری در ولوم متوسط گوش میدهند در حالی که خیلی ها بخصوص جوانها از به هیجان رسیدن لذت میبرند و با زیاد کردن ولوم صدا سعی در لذت بردن میکنند.

های فای رو هم میشه بر اساس این دو نوع خواسته انتخاب کرد. اگه شما به موسیقی های پر سرو صدا مثل راک گوش میدید باید سیستمی با دینامیک بالا و گسترش فرکانسی زیاد بخرید و اگه کلاسیک، Vocal یا جاز گوش میدید بهتره یک سیستمه Musical تر بخرید.

خیلی ها که تجربه کمی دارند وقتی یه سیستم صوتی خیلی خوب رو میشنوند میگن “خب این که خیلی صدای عادی داره” و انتظار دارند سیستم صوتی مثل ضبط ماشین اونها رو به هیجان بیاره. این مساله از همین جا ناشی میشه که ممکنه ما ندونیم بدنبال چه چیزی هستیم.

از نظر من سروصدا کردن ارزش هزینه بالا نداره چون ممکنه به این نتیجه برسید یه 206 تیپ 5 با 1 میلیون سیستم صوتی خیلی بیشتر حال بده تا یک سیستم های فای خونگی.

اما برای شنیدن طولانی مدت و رسیدن به یک احساس خوب های فای میتونه کمکتون کنه و ارزشش رو داره.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*