سورس دیجیتال

سورس دیجیتال

سه‌شنبه 12 سپتامبر 2006
/ / /

همانطور که میدانید برای پخش یک دیسک مانند سی دی صوتی یا دی وی دی صوتی از دستگاهی بنام CD Player یا DVD Player استفاده میکنند. به این دستگاه میگیم سورس دیجیتال که به معنی دستگاهیست که اطلاعات دیجیتال را از روی دیسک خوانده و آنرا به یک شکل موج آنالوگ تبدیل میکند. این شکل موج آنالوگ در خروجی سورس دیجیتال ولتاژی بین 1.8 تا 2.5 ولت دارد که در صورت بالانس بودن خروجی این مقدار دو برابر میگردد. امروزه بیشتر کمپانی ها این دستگاه رو به دو بخش تقسیم کردند و هر یک را جداگانه میسازند. قسمت Transport یا دیسک خوان و قسمت DAC یا مبدل دیجیتال به آنالوگ. قسمت Transport دیسک را خوانده و اطلاعات آنرا رمزگشایی میکند و از طریق یک بافر به طبقه بعدی میدهد. خروجی Transport یک سیگنال دیجیتال هست که میتواند از طریق کابل نوری (Optical) یا کواکسیال منتقل شود. البته راه های انتقال فقط این دو راه نیست و بسته به طراحی Transport فرق میکند. با خروج سیگنال دیجیتال از Transport سیگنال از طریق کابل وارد بخش DAC میشود و این بخش سیگنال دیجیتال را بعد از پردازش تبدیل به آنالوگ میکند و با عبور از یک فیلتر پایین گذر به طبقه بعدی میفرستد.

3 Comments

 1. سعید چهارشنبه 2 نوامبر 2011 22:58

  متشکر از اطلاعات و نوشته های خوبتان امیدوارم اینجا همیشه چراغش روشن باشه

 2. amir la دوشنبه 18 جولای 2016 04:11

  سلام
  عرص ادب
  عشق بی وصف رو آدم کاملا حس میکنه.
  امان از عدم آگاهی که انسان هرچی میکشه ازین عدم آگاهی میکشه.
  چقدر جای افراد با دانش و البته با تجربه در تمام بخشهای زندگی واقعا احساس میشه که انسان بتونه از اونها یاد بگیره. یادگیری از افرادی که خودشون بطور آکادمیک موضوعات رو فرا گرفتن البته که مفید فایده و قابل ستایشه، اما گاهی این عزیزان دانششون همراه با تجربه و لمس موضوع همراهه که یادگیری رو چندین برابر با ارزشتر و مفیدتر میکنه،که واقعا اینگونه افراد متاسفانه بسیار معدود و گاهی نایاب هستند یا حداقل دسترسی بهشون کاملا سخت و یا امکان ناپذیره،مخصوصا دراین وطن عزیز.
  بااین مقدمه میتونم بگم شما بزرگوار با این سطح دانش و تجربه بسیار قابل احترام و ستودنی هستین که این دانش و تجربه رو بدین صورت که متوجه هستم با چه سختی نگارش و ویرایش میشه،در اختیار علاقمندان قرار میدین. مخصوصا تجربه ای که طی سالها صرف کردن وقت و هزینه به رایگان و بی چشمداشت ،عاشقانه و البته هنرمندانه دراختیار دوستداران عزیز میگذارین. چون در مورد تجربه گفتم بد نیست نکته ای رو عرض کنم که خاطرم هست در دوران هنرستان استادان عزیزی داشتم که به اتفاق میگفتند که ،،،تجربه مادر علم است،،،
  بنده به تازگی افتخار آشنایی با سایت شما رو پیدا کردم و بسیار لذت بردم
  صمیمانه از شما بابت مطالب و انرژیتون سپاسگذارم.
  خواهشن چندتا سوال هم داشتم که میخواستم ایمیلی خدمتون عرض کنم و افتخار همکلامی باهاتون رو داشته باشم.
  ارادتمندشما

 3. امیر حسین دوشنبه 18 جولای 2016 17:22

  لطف دارید ، بفرمایید