Review نوشتن یعنی چی؟

Review نوشتن یعنی چی؟

سه شنبه 12 سپتامبر 2006
/ / /

باید بگم الان تو دنیا مد شده برای کالاها غیر از مشخصات یک Review هم نوشته میشه. یعنی کسانی که اون کالا رو استفاده میکنند نظرشون رو اعلام میکنند که مشخص کنند این محصول در عمل چه خصوصیاتی داره. در مورد های فای هم به همین شکل هست. سری به سایت Audio Review بزنید تا ببینید کاربران سیستمهای صوتی چی مینویسند. اما review نوشتن یا به اصطلاح فارسی، “تحلیل صدا” کار خیلی ساده ای نیست و کسانی هستند که سالها وقت گذاشتند تا با کسب تجربه بتونند در مورد صدای یک سیستم حرف بزنند. تحلیل گران برای درک و انتقال مفاهیم از یکسری عبارات استفاده میکنند تا بتوانند بر روی کاغذ صدا رو تحلیل کنند. این عبارات را در قسمت “اصطلاحات” توضیح خواهم داد. هر سیگنال صدایی وقتی از یک سیستم خارج میشه تغییراتی میکنه و از حالت اولیه یا ایده الش خارج میشه و یک تحلیل گر با ادبیات های فای مشخص میکنه این سیستم چه تغییراتی رو در صدا ایجاد کرده. برای یک شنونده عادی تحلیل سیستم ضروری نیست و اون فقط باید بتونه تشخیص بده این صدایی که میشنوه رو دوست داره یا نه اما برای dealer ها یا reviewer ها این مساله لازمه. یک dealer باید بتونه با درک صدا بفهمه ایرادات صدا به کدام بخشها بر میگرده تا بتونه به مشتری کمک کنه. برای شروع باید بتونیم اول صدای کل یک سیستم رو تحلیل کنیم و بعد با داشتن سیستم رفرنس میشه اجزا رو جدا جدا تحلیل کرد. در حال حاضر گوشهایی در دنیا هست که میتونه کوچکترین تغییرات رو (مثل تغییرات صدا ناشی از تکون خوردن کابل اسپیکر) حس کنه و به شما اونها رو گزارش کنه. اکثر مجلات های فای دنیا مثل Stereophile بخش مهم کارشون تحلیل صداست.

3 Comments

 1. نیما پنجشنبه 15 مارس 2007 02:27

  سلام امیر حسین جون
  خیلی خوشحالم که شخصی مثل شما با دانش و علاقه نسبت به موسقی وهای فای این همت عالی رو داشت که چنین سایت بی نظیر و پر ارزشی رو برای ایران راه بیاندازه.امیدوارم هر روز موفقتر باشی.می خواستم اگر برات ممکن بود راجع به امپ های musical fidelity k series و mbl speakers reference هم اطلاعاتی برامون بگداری.
  پیروز باشی

 2. امیر حسین اکبری پنجشنبه 15 مارس 2007 10:34

  مرسی از لطف شما
  حتما در مورد MBL و MF مینویسم.
  موفق باشید

 3. امیر حسین اکبری چهار شنبه 4 آوریل 2007 10:46

  راستش mbl و MF رو نشنیدم اما یه چیز رو میدونم اونم اینکه mbl قیمت بالایی دارد و حتما باید قبل خرید صدا رو بشنوید. اصلا اینطوری نیست که با سر هم کردن چند تا برند معروف و گران به صدای خوب برسیم. سازگاری بی نهایت مهم هست و من پیشنهاد میکنم از یک برند همه چیز رو بخرید و اگر میخواهید از چند برند سیستم Mix کنید باید خیلی دقت کنید تا به یک سازگاری خوب برسید. mbl خیلی معروف هست و صدای اون رو خیلی ها دوست دارند البته میدونید تا 60 هزار دلار هم آمپلی فایر داره و قیمتهاش گران هست. MF هم زمانی خیلی خوب بود اما الان نمیدونم در چه حاله و وضعیت Performance/Price اون چگونه هست. پیشنهاد میکنم تحت هیچ شرایطی بدون شنیدن صدا (حداقل 10 ساعت) بالای 10 هزار دلار هزینه نکنی چون Matching فوق العاده مهم هست. این جور مواقع باید Dealer رو حسابی ببری بیاری تا 100 هزار دلار بهش بدی.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*