آلبوم موسیقی بر روی یک فلاپی

آلبوم موسیقی بر روی یک فلاپی

پنجشنبه 11 اکتبر 2007
/ / /

f.jpg

یک دوست خوب دارم به نام جادی که این خبر از سایت ایشان هست. یک گروه موسیقی آلبوم خود را با فرمت GSM 6.10 WAV format بر روی یک فلاپی ذخیره کرده است. خیلی جالب است و جالب تر اینکه ادعا میکند با این نوع فشرده سازی برخلاف فرمت mp3 صدا دچار افت کاملا محسوس کیفی نشده است و در مقایسه با فرمتهای Lossy کیفیت خوبی دارد . این گروه شنیدن این آلبوم را با کامپیوتر بهمراه ساب پیشنهاد میکند(منظورشون اینه گسترش فرکانسی خیلی تغییر نداشته).

در بین فرمتهای فشرده سازی اطلاعات برخی Lossy هستند و برخی Lossless یعنی یک دسته از فرمتها ارزش اطلاعاتی یک فایل صوتی را کاهش میدهند و دسته دیگر این کار را نمیکنند. دسته دوم در مقایسه با دسته اول طبیعتا خیلی نمیتوانند حجم فایل را کاهش دهند اما کیفیت سیگنال را کاملا حفظ میکنند و دسته اول بر اساس یک الگوریتم هم کیفیت و هم حجم فایل را کاهش میدهند. مساله مهم اینجا اینست که با چه الگوریتمی ما بتوانیم بیشترین کاهش حجم را با کمترین افت کیفیت داشته باشیم. قبلا هم اگر یادتان باشد من و دوستان یک فایل Wave رو با نرم افزار Cool Edit (الان اسمش شده Audition) به چند فایل mp3 تبدیل کردیم که هر یک bitrate متفاوتی با دیگری داشت و صدای همه آنها را بشکل Blind با دوستان شنیدیم. تفاوتها کاملا به گوش حتی در سیستم من مشخص بود (کمتر از 30 ثانیه گوش کاملا تشخیص میداد). فرمتهای فشرده سازی بیشتر در دنیای دیجیتال کاربرد دارند و چون نقل و انتقال آن در اینترنت با حجم کمتر راحت تر است خیلی مورد توجه هستند.

6 Comments

 1. sina شنبه 13 اکتبر 2007 02:38

  خبر جالبیه !

 2. محسن شنبه 13 اکتبر 2007 07:00

  عجب سایت خوبی دارین.اگر سئوالی در همین رابطه ها داشتم میتونم بپرسم؟

 3. امیر حسین اکبری شنبه 13 اکتبر 2007 07:51

  به محسن:
  میتونید بپرسید، در خدمتیم

 4. hormoz جمعه 26 اکتبر 2007 14:25

  r u gaer lover or music lover
  ?

 5. fkngwstd جمعه 26 اکتبر 2007 14:49

  آقا play کردن اینا codec خاصی میخواد؟
  اجرا میشه ولی جز یه سری low-freq noise صدای دیگه ای نمیاد!

 6. امیر حسین اکبری جمعه 26 اکتبر 2007 19:50

  به هرمز :
  من موسیقی رو دوست دارم و خیلی هم سیستم صوتی رو. اما قبول دارم وقت ای که میگذارم برای دقت در صدا و تحلیل بیشتر از زمانی است که موسیقی گوش میدم.

  به fkngwstd
  من اونها رو Play نکردم ؛ نمیدونم.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*