های فای در یک نگاه

های فای در یک نگاه

شنبه 7 ژوئن 2008
/ / /
nervosa.jpg

دوستانی هستند که هنوز درگیر های فای و هزینه هاش نشدند سوالهایی میپرسند و من هم بجای تشویق کردن دلسردشون میکنم نه بخاطر اینکه های فای چیز بدی هست بلکه بخاطر اینکه فکر میکنم بدون آگاهی های فای تبدیل به یک مشکل خواهد شد.

لازم شد بطور خلاصه یک مطلب در مورد کل قضیه های فای نوشته بشه تا کسانی که دوست دارند وارد این دنیا بشوند از قبل آگاهی هایی پیدا کرده باشند و کسانی هم که هنوز با صدا مشکل دارند از تجربه ای که من در این سالها داشتم استفاده کنند.

من خیلی وقت و انرژی صرف کردم ، خیلی خیلی زیاد و شاید بیشتر از دوره مهندسی برق وقت برای صدا گذاشتم. شاید بقیه دوستان هم همین وضعیت رو داشتند و هنوز هم بیشتر ما از صدا راضی نیستیم و دقیقا نمیدونیم مشکل از کجاست.

برای شما مینویسم تا با آگاهی بیشتر های فای برای شما یک تفریح لذتبخش باشه نه یک مشکل حل نشدنی. از نظر من های فای بدون توجه به برخی موضوعات بجای لذت میشه دردسر.

برای لذت بردن از های فای باید نکات زیر رو در نظر داشته باشید:

1. درک درستی از مساله لذت شنیداری (رابطه بین موسیقی و صدای سیستم صوتی) و سلیقه شنیداری که به ساختار ذهنی ما برمیگرده داشته باشیم. ملاک ارزش گذاری و هزینه برای های فای باید لذتش باشه و این مساله به درک درست ما از خودمون (ذهن ما) برمیگرده. باید دقیقا بدونید چی دوست دارید.

بدون آگاهی کامل پول خرج نکنید .

اینجا رو ببینید http://www.hifi.ir/?p=271

2- آکوستیک اتاق و جای بلندگو که از نظر من در ایران کمتر از همه بهش توجه میشه اما از نگاه من بدون آکوستیک سیستم درست (آکوستیک اتاق + جای بلندگو) لذت بردن از صدا امکان نداره (تاکید میکنم امکان نداره نداره نداره) و مهمترین بخش تاثیر گذار بر صداست. آکوستیک سیستم بد صدای یک سیستم 300 میلیونی رو خیلی پایین تر از یک سیستم 1 میلیونی در فضای خوب قرار میده. بدون آکوستیک هزینه هایی که میکنید هیچ ارزش شنیداری ایجاد نخواهد کرد.

3- برق دستگاه و گراند سیستم و درست Setup کردن سیستم برای بهترین انتقال انرژی AC و نداشتن Ground Loop در سیستم. انتقال انرژی درست الکتریکی هم به تمیز بودن برق برمیگرده و هم گراند درست و هم از بین بردن نویز RF و هم شیلد مسیر سیگنال و هم جریان دهی راحت برق خانه و …

میتونید purepower بخرید.

2 و 3 جایگزین ندارند

4- میرسیم به مرحله انتخاب سیستم. اول باید بلندگو رو انتخاب کنید که از نظر من باید حساسیت بالا باشه (بالای ۹۵ دی بی و اگر تونستید هورن) و بعد الکترونیک رو با اون Match کنید. سورس هم خیلی مهم هست اما بخاطر محدودیت مدیا شاید مجبور باشیم دیجیتال بگیریم اما یادمون باشه یک سورس دیجیتال 100 هزار دلاری هم اصلا نمیتونه صدای یک سورس آنالوگ خوب رو داشته باشه. یادتون نره کابلها خیلی خیلی مهم هستند و تاثیر اونها بر صدا خیلی خیلی زیاد هست. هم کوتاه (کوتاه ترین طول ممکن) انتخاب کنید و هم برای کابل هزینه کنید.

5- مرحله آخر Tune سیستم هست تا ما از 95% به 99% Performance واقعی سیستم برسیم. Break-in یادمون نره و حداقل 300 ساعت رو فراموش نکنیم. ثابت موندن کابلها و توجه به کانکتورها ، اکسیژن کافی در محیط شنیداری ، تیون کردن Analog (آنالوگ کلی تیون داره) و …

حذف لرزش که همان Mechanical Grounding هست و باید Rack سیستم ضد لرزش باشه و کلا همه کامپوننتها لرزش نداشته باشند حتی کابلها.

اما ببینید کمپانی ها و فروشندگان و مجلات این وسط چکار میکنند. هیچکدومشون به دو مقوله اول نمیپردازند و تاثیر اصلی اونها در قسمت 4 یعنی خرید کامپوننتهاست. دلیلش هم واضح هست در دنیا همه دعواها بر سر پول هست که باعث میشه تاکید روی قضیه به کدوم کمپانی پول بدهیم باشه. فضای بازار و بیشتر مجلات کاربر رو میندازه تو چاه های فای که وقت و انرژی و سرمایه اش رو ازش میگیره اما چیزی بهش پس نمیده. رقم ها اولش بالاست اما بعد زمانی شنیدن 50 میلیون برای یک آمپلی فایر تقریبا عادی میشه و هیچوقت هم بعد همه هزینه ها به یک صدای خوب نمیرسیم. مقوله چهارم که Tune هست هم زیاد مورد توجه نیست چون خیلی سودی برای کمپانی ها نداره. هیچوقت کسی به ما نمیگه ارزش هزار تا تحلیل Review خوندن یک هزارم شنیدن صدا در شرایط خوب نیست و تصمیم گیری باید بر اساس شنیدن باشه و نه Review خوندن. کسی به ما نمیگه بدون آکوستیک خوب حتی 1 میلیون هزینه کردن هم برای های فای اشتباه هست . کسی به ما نگفته ممکنه سیستمی 300 میلیون قیمتش باشه اما صداش ارزش یک ساعت شنیدن هم نداشته باشه.

13 Comments

 1. behrang شنبه 7 ژوئن 2008 19:31

  salam
  az matlabe ka navashta mamnon shaiad az mofad taren matalab sait bod va neshon medah shoma che gadr dida khobi be hifi dared va tajrobai bala va mekhahid en tajrobiat ra dorost dar ekhtiar degaran bezara
  movafag basha va salamat

 2. محسن شنبه 14 ژوئن 2008 14:07

  سلام.خسته نباشی.دمت گرم که دلسوزانه و صادقانه نوشتی.من یه سئوالی همیشه داشتم.اینکه یه کامپیوتر با کارت صدای حرفه ای و اسپیکر حرفه ا ی چه نسبتی با یه سیستم های فای داره ؟ بهتره ؟ بدتره؟ قابل قیاس نیست ؟ مثلن یه سیستم های فای 5 میلیونی نسبت به یه کارت صدا و اسپیکر 1 میلیونی چطوره؟ خرید کارت صدا و اسپیکر منطقی تر نیست؟ ممنون میشم یه مقدار توضیح بدین در این رابطه

 3. سینا پنج‌شنبه 19 ژوئن 2008 01:10

  با اجازه آقای اکبری

  محسن جان

  چند نکته در برتری امپلی فایر نسبت به کارت صدا هست .

  اول جریان دهی مناسب و قوی , که یکی از قطعات مهم در این زمینه , Transformer های حلقوی یا triod هست که شبیه یک حلقه بزرگ هستند که دور آنها سیم لاکی پیچیده شده , همونطوری که میدونی به دلیل فضای محدود روی کارت صدا نمیتونیم یک trans خوب داشته باشیم .

  اهالی صدای ها-فای اعتقاد محکمی به داشتن صدای آنالوگ دارند یعنی صدا گرفتن از تجهییزات آنالوگ ( عموما تجهیزات آنالوگ فضای بزرگتری به نسبت یک کارت صدا نیاز دارند ) و اینکه کارت های صدا برای پردازش صدا از پروسسور های دیجیتالی سود می برند و طبق توضیحات بالا جریان دهی مناسبی نسبت به یک Power Amp ندارند .

  پیچیدگی مدارات یک کارت صدا بسیار بالاست . طبقات مدار عموما زیاد است و این قضییه با سادگی و زیبایی در بحث های فای, متناقض است . هر چه مدار ها ساده تر باشند صدا راحت تر شنیده میشود.

  کابلهای استفاده شده در سیستم های فای کابلهای کوتاه و ضخیم تر و خالص تری نسبت به کابلهای باریک و معمولی سیستم صدای کامپیوتری هستند . و این بحث مهمی در صدا هست .

  یکی دیگر از موارد , بحث تامین کننده قدرت یا Power Supply هست که پاورهای به کار گرفته شده در کامپیوتر توان ارایه یک صدای خوب با جریان دهی بالا را دارا نیستند .

  البته این مطالب به این معنا نیست که در کامپیوتر نمیشه صدای خوب شنید ! اما بعد از شنیدن یک صدای های-فای اصولی , دیگه صدای کامپیوتر لذت قبل را نداره ! اگر بخاهیم با کامپیوتر صدای خوب بگیریم باید هزینه زیادی بکنیم که بهتره این هزینه صرف داشتن یک ها-فای سیستم مناسب بشه !

  یکی از نکات مهم دیگه , بار الکتریکی رانده شده به سمت بلندگوها توسط بانک خازن , در امپلی فایر هست که موجب تولید صدای خوب و قدرتمند در ناحیه Bass میشه ( الزاما” حجم بالا مد نظر نیست ) که در کارت صدا هیچ موقع بانک خازنی توانمندی دیده نمیشه

  بلندگوهای حرفه ای و های – فای Passive هستند , یعنی نیازمند یک POwer Amp برای صدا دهی. اما بلندگوهای سیستم کامپیوتر Active هستند , یعنی خودشان امپلی فایر power دارند و عموما به دلیل محدودیت فضای داخل کابینت بلندگو .. طراحان قادر به پیاده سازی ترنسفورمر مناسب یا بانک خازنی مناسیب و از همه مهمتر سطح خنک کننده مدارات
  (Heat sink ) برای امپلی فایر این بلندگوها نیستند .

  گرچه کمپانی هایی اقدام به ساخت بلندگوهای Active بسیار عالی کرده اند که مد نظر خیلی از استودیو ها هست , اما ارزانترین مدلی که از این دست وجود دارد , قیمتی معادل 6000 دلار دارد.

  اما فارق از همه این حرف ها ,مهم لذتی هست که از صدای سیستم می برید .

  گاهی شنیدن یک صفحه گرامافون مونوی قدیمی به همه این ها می ارزه . به دنبال لذت شنیدن باشید.

  در آینده نزدیک مقاله مفصلی در مورد امپلی فایر ها در وب سایتم قرار می دهم که این مسایل را روشن میکنه .

 4. سینا پنج‌شنبه 19 ژوئن 2008 01:15

  من یک بلندگوی Active خوش صدا دارم که به سیستم کامپیوترم با یک کارت HD-Audio وصل هست . در نیم ساعت اول صدای عالی میده .. اما بدلیل نداشتن Heat sink خنک کننده مناسب در بلندگوها … بعد نیم ساعت خطای امپلی فایر بالا میره و صدا رو به تغییر شکل میذاره ( اصطلاحا” Distort میشه ) . کلا ترجیح میدم برای شنیدن موسیقی پای سیستم ها-فای خودم بشینم تا صدای کامپیوتر

 5. محسن جمعه 27 ژوئن 2008 06:34

  سینا جان ممنون.خیلی استفاده کردم.لطف کردی

 6. بهزاد یکشنبه 27 جولای 2008 15:07

  سلام دوباره آقای اکبری
  بعد از مدتها به علت مشغله زیاد دوباره وقت کردم به این وب سایت با وبلاگ مورد علاقم سر بزنم ،
  برام خیلی لذت بخش بود وقتی که ابن مطلب آخر رو خوندم ، بعد از سالها review خوندن و آشنایی با اسمها و مدلها و کامپوننتهای مختلف hifi (البته فقط خوندن و آشنایی، نه تست صدای همه آنها با گوش خودم در شرایط خوب) به نتایج مبهمی در ذهن خودم رسیده بودم که هرگز نتوانسته بودم آنها رو جمع بندی کنم و به یک conclusion یا نتیجه گیری خوب و قابل ارجاع برسونم و….
  ولی شما زحمت این کار رو برای من و امثال من کشیدین و این دفعه به نظرم بعد از سالها تجربه علمی و عملی مهمترین پستتون رو ارسال کردین و conclusion بزرگی رو که هممون سالها به دنبالش بودیم رو برامون نوشتین و ما رو مثل همیشه غرق در لذت کردین …

  این پست میتونه سرآمد یک آرامش ابدی در زمینه hifi و component های آن برای تمامی آنها که علاقمند هستند که موزیک رو خوب و درست بشنوند و کوچکترین فراکانسی رو از دست ندهند و موزیک رو با تمام سلولهایشون حس کنند باشه …

 7. sound engineer یکشنبه 17 آگوست 2008 17:08

  وب بسیار پر محتوایی داری
  انشاالله در این راه موفق باشی

  من شما رو لینک کردم لطفا شما هم منو لینک کن

  خوشحال میشم با هم همکاری داشته باشیم

 8. ایمان سه‌شنبه 23 آگوست 2016 08:32

  احسنت. دست مریزاد. این بهترین ریویویی بود که در مورد صدا خونده ام.

 9. کسری دوشنبه 19 دسامبر 2016 01:30

  سلام اولش میگم که خداییش دمت گرم با این همه اطلاعات مفید
  دوم اینکه میخوام بدونم در زمینه سیستم صوتی خودرو هم کار میکنید یا نه و برای داخل ماشین چی خوبه ؟ یعنی اصلا صدای بلند ملاک نباشه و فقط کیفیت اولویتش باشه سپاسمندم

 10. امیر حسین سه‌شنبه 20 دسامبر 2016 08:47

  نه در زمینه ماشین نه

 11. داتیس چهارشنبه 15 مارس 2017 22:30

  سلام خسته نباشید.شما چه اسپیکر و امپری رو در حد 4 میلیون پیشنهاد میدید

 12. داتیس چهارشنبه 29 مارس 2017 23:25

  سلام بهترین امپ استریو در حال حاضر چیه کاملترین و بهترین

 13. طالقانی چهارشنبه 28 اکتبر 2020 19:02

  سلام خسته نباشید
  یه آمپلی فایر پایونیر SC-LX77 و دو عدد بلندگو ایستاده پایونیر CS-R7100 دارم و میخوام بفروشم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  طالقانی
  09151160665