صدای dCS – Conrad-Johnson – Wilson Audio Watt/Puppy System 7

صدای dCS – Conrad-Johnson – Wilson Audio Watt/Puppy System 7

جمعه 10 اکتبر 2008
/ / /
wilson-wp7.jpg

خب الان جمعه هست ساعت 10 و 48 دقیقه و من دارم تحلیل صدای سیستم آقای آرمن عزیز رو مینویسم.

اول باید مطالبی رو در مورد این دوست عزیز و کارهایی که در زمینه های فای انجام دادند رو براتون شرح بدم. آقای آرمن شاید کمتر از 1 سال هست که بشکل جدی این قضیه رو دنبال میکنند و اطلاعات خیلی خوبی در زمینه های فای بدست آوردند. برام جالب بود که در این مدت کم چطور ممکنه کسی این همه فعالیت داشته باشه و صدای سیستمش رو به این نقطه برسونه ، خود من وقتی به گذشته نگاه میکنم میبینم در طول یک سال اول خیلی تجربه و اطلاعاتم در این حد نبود و فضای فکری ام از الان آقای آرمن فاصله داشت. هرچند من اون موقع با NAD و Monster و Dynaudio سروکله میزدم و صدا زیر حد استاندارد بود اما با این حال اعتراف میکنم آرمن عزیز در طول یک سال خیلی خوب حرکت کردند و به جلو آمدند.

مساله مهمی که باید بهش اشاره کنم تست هایی است که ایشان در خانه انجام میدهند و سعی دارند با تیون هایی از سیستم در حداکثر کارایی صدا بگیرند و واقعا برای این کار وقت و انرژی میگذارند. خیلی خوشم اومد که یک Audiophile فقط مجلات رو ورق نمیزنه و با گوش خودش روی صدای سیستم کار میکنه تا به نتیجه مورد نظرش برسه. فقط با تست و شنیدن مداوم میشه به درک خوبی از صدا رسید و با استفاده از امکاناتی که هست به یک صدای خوب و شنیدنی.

موضوع مهمتر نگاه منطقی ایشان بود به مقوله های فای ، شاید این نگاه رو کسی بعد از 5 سال بهش برسه و شاید هم هیچوقت به این درک نرسه ، آقای آرمن نگاهش در مورد قضاوت در مورد صداها بشکل بهتر بدتر نبود و نگاه درستی در مورد تفاوت صداها و سلیقه شنیداری داشتند. ایشان معتقد بودند اگر قرار باشه همه یک چیز دوست داشته باشند دیگه همه کمپانی ها باید تعطیل کنند و فقط یک کمپانی محصول تولید کنه و در مورد تحلیل های مجلات میگفتند هرچقدر هم یک تحلیل گر از یک صدا تعریف کند شاید من اون صدا رو نپسندم بدلیل اینکه سلیقه من ممکنه با اون تحلیل گر تفاوت داشته باشه.

آقای آرمن کارهایی هم در زمینه کنترل لرزش انجام دادند که باید بهشون اشاره کنم. ایشان یک سری Anti Vibration برای زیر دستگاه ها ساختند که اون رو از روی مدل RollerBlock ایده گرفتند. حتی بهتر از نوع اصلی با داشتن دو سطح اتکا برای کامپوننت ها که مجبور نیستیم کامپوننت ها رو روی ساچمه قرار بدیم. واقعا لذت بردم و بهشون تبریک میگم بابت چنین کارهای ارزشمندی. اگر علاقه مند بودید میتونید اونها رو از آقای رحمانی تهیه کنید با قیمتی خیلی کمتر از مشابه خارجی اون که مربوط به شرکت Symposium هست. من مطالعه ای خیلی جدی روی نحوه کار این لرزه گیر ها نداشتم و اگر فرصت کنم در مورد نحوه کارشون براتون خواهم نوشت. بنظر میرسه این لرزه گیر فرکانسهای بالای حرکت مکانیکی (لرزش) رو در دو محور x و y میگیره . به این عکس نگاه کنید :

symposium.jpg

ببینید تو کادر قرمز مشخص دیده میشه و خیلی خوشگل تر از مدل خارجی اش هست.

من فکر میکنم برای رسیدن به یک صدای خوب باید به همه چیز توجه کنیم و خیلی روی تنظیم و تیون سیستم وقت بگذاریم چراکه بدون در نظر گرفتن همه چیز صدا اون MAGIC رو از دست میده و لذت شنیداری رو کم میکنه. من یک بحث جدا در انجمن برای گرفتن لرزش اختصاص دادم و دلیلش فقط این بود دوستان به این قضیه اهمیت بیشتری بدهند. هیچ انجمنی رو من در دنیا ندیدم که یک گروه جدا به این مقوله اختصاص بده و همه اون رو در بخش چیزهای جانبی قرار میدهند. فرقی نمیکنه شما چه سیستم 300 هزار دلاری بخرید و چه سیستم 300 دلاری باید خودتون به این مقولات بپردازید و روی آنها کار کنید چون کارخانجات سازنده در حد خیلی کمی به این مقولات اهمیت میدهند (بیشتر بخاطر هزینه تموم شده و گاهی هم عدم آگاهی از اهمیت برخی نکات). مطمئن باشید شاید در وهله اول گوشتون خیلی تغییرات رو حس نکنه اما با کمی دقت و شنیدن بیشتر متوجه تاثیرات زیادش میشوید. این تاثیرات به ظاهر کم در لحظه های اول شنیداری تاثیر زیادی در شنیدن طولانی مدت خواهد داشت و رسیدن به یک صدای خیلی خوب و شنیدنی بدون در نظر گرفتن همه مسائل ممکن نیست.

من سیستم رو در خانه ایشان بدون لرزه گیر و با لرزه گیر تست نکردم ، دلیلش این بود جابجایی اونها و دوباره گذاشتنشون کمی وقت گیر و نیاز به زمان و موقعیت دیگه ای داشت و ممکنه من تو خونه خودم از اونها یک تست کامل بگیرم. خود آقای آرمن میگفتند تاثیرش خیلی زیاد بوده و یک تست دیگه برام گرفتند که برای کنترل لرزش کابل ها بود. اون تست خیلی جالب بود و تغییراتی که در صدا بود با یک تغییر بسیار ساده کاملا مشخص بود. آقای آرمن اشاره داشتند به اینکه در حال ساخت یک لرزه گیر خاص برای زیر کابل ها هستند و بزودی بر اساس تست هایی که انجام میدهند لرزه گیر جدید رو برای زیر کابل ها معرفی خواهند کرد.

ایشان با تست هایی متوجه شدند با گذاشتن یک وزنه روی کامپوننت ها میشه صدا رو بهتر کرد و وزن این چیزی که روی کامپوننت ها قرار میدیم باید نه بیشتر از حدی باشه و نه کمتر از حدی و حالت بهترش یک مقدار خاص هست.

یاد گرفتم و لذت بردم …

armen-audio-system.jpg

من دو جلسه صدا شنیدم ، در مجموع زیر 10 ساعت صدا شنیده شد و سعی کردم در این ساعات به درک خوبی از صدا برسم.

باید از آقای رحمانی ، آقای آرمن و همسرشون تشکر کنم که این امکان رو فراهم کردند تا یک صدای خوب بشنوم در محیطی که بسیار صمیمی و دوست داشتنی بود. خیلی اونجا راحت بودم و خیلی به من خوش گذشت.

ادامه دارد…

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*