صدای kharma Ceramique 3.2 در یارامانا Yaramana

صدای kharma Ceramique 3.2 در یارامانا Yaramana

چهار شنبه 10 دسامبر 2008
/ / /

یک Overview از صدای kharma Ceramique 3.2

نگاه اول :

صدای Kharma بیشتر از تصور من منو Impress کرد هرچند باید برای درک ببشتر صدا آنرا در طولانی مدت و در شرایط ایده ال تر بشنوم.

پیشنهاد میکنم بجای خواندن نوشته من یک زنگی به 09122860234 بزنید و با آقای رحمانی قرار بگذارید تا صداش رو خودتون بشنوید.

اما در مورد شرایط شنیدن من :

من سه ساعت صدا شنیدم و خیلی هم روی صدا تمرکز نداشتم (هنوز کاهش ویتامین در بدن بخاطر سرماخوردگی شدید محسوس هست)، شرایط آکوستیکی مناسب نبود و بلندگو هم کلا 20 ساعت هم کار نکرده بود و با Upstream ای جمع شده بود که بنظر من با خود Kharma خیلی جور نبود. سورس دیجیتال dCS بود، سری Elgar که مستقیما دایرکت شده بود به Krell Evo 403 Power Amplifier و کابلهای بلندگو Fadel Art Coherence بودند و Interconnect هم فکر کنم Burmester بود.

من سعی میکنم هر چه دستگیرم شد بنویسم و چون میدونم اگر همین مطالب رو ننویسم ممکنه دیگه در آینده حوصله شو نداشته باشم و برای همین فعلا آنچه درک شد رو مینویسم و اگر در آینده با صدای Kharma بیشتر آشنا بشم تحلیل مفصل تر و کامل تری ازش در سایت میگذارم.

با این که کمی این روزها کم حوصله ترم اما این Overview از صدای Kharma رو بخاطر یک دوست عزیز ، مهندس پارسا مینویسم که همیشه مشوق من هستند.

در مورد محدودیت آکوستیک باید بگم هم صدا کمی حالت Bloat داشت و هم تصویر صدا اون درخشش ، شفافیت و حالت صاف در صدا رو نداشت و هم فضای ساخته شده قابل قیاس با خانه آقای الکساندریان نبود.

اما صدای Kharma 3.2 :

هر صدایی برای من یک تجربه جدید و دوست داشتنی است، انگار هر کامپوننتی یک صدایی دارد و Kharma هم صدای خودش را داشت ، متفاوت با بلندگوهای معمول بازار و وقتی از دریچه این بلندگو به رکورد نگاه میکردید انگار در مقایسه با دیگر بلندگوهای معمول درایوری دارید با میکروسکوپ به اجزای صدا نگاه میکنید.

صدای Kharma در یک جمله حالت شفاف و کریستالی داشت با تفکیک و Resolution بالا و احساس Ease و Lightness در Flow صدا ، شبیه به Quad و B&W Prestige حلزونی.

در اولین برخورد صدای Kharma چنین حسی رو به شنونده میده و صدا اصلا حالت کند و گرفته و سنگین که بلندگوهای معمول درایوری دارند رو نداره. صدا راحت جریان پیدا میکنه با وضوح بالا و یک حس سلامت و دقت در رندر کردن Dynamic Structure صدا.

یک حس دقت در دینامیک صدا هست که من در کمتر بلندگوی درایوری اون رو حس کردم و شاید دلیلش Phase Coherent بودن و یا شایدم سریع بودن درایورهای این بلندگو باشه. وضعیت داینامیکی صدا از attack تا Decay دقیق و واقعی رندر میشه تا احساس Compress و یا کندی در زمان حس نشه.

تصویر صدا برخلاف بلندگوهای معمول درایوری حالت Big نداره و بنظر من تصویرش مثل quad و B&W Prestige واقعی تر و Real تر هست با Focus بیشتر و حالت Pinpoint تر و مشخص تر نسبت به بلندگوهای معمول درایوری.

یک حس Cleanness و خالی بودن از انرژی اضافی در صدا هست که منو یاد B&W Prestige انداخت البته صدای Kharma در فرکانسهای بالاتر کمی ملایم تر و Friendly تر رندر میشد (در مورد فرکانسهای بالای Prestige قبلا هم گفتم بنظر من مشکل از کابل و برق بود و تا اون پارامترها درست نمیشد نمیتوانیم در مورد فرکانسهای بالای B&W حرفی بزنیم) اما در ناحیه وسط کمی نیاز به Warm up بیشتر داشت تا از حالت کمی Exaggerated در Sharpness به حالت طبیعی تری برسه.

در میکرو که بخاطر Warm-up نشدن عملا چیزی نمیشد گفت ، هم نیاز به حالت طبیعی تری داشتیم و هم صدا Vibrant ، Rich و کاملا بدون کاراکتر نبود. کمی صدا خشک و گرفته بود و نیاز به Liquidity بیشتری داشت و کمی هم Midrange حالت thin داشت و اون وزن رو نداشت (البته اتصال مستقیم dCS به Power ممکنه در Thin بودن ناحیه وسط تاثیر داشته). این احتمالات رو بعد از Break-in کامل میشه دقیق فهمید.

صدای Kharma اون حالت Lushness و Emitional رو مثل Wilson 8 (عزیز دل برادر) نداره اما در مقابل صدایی Neutral و Solid رو با وضوحی میکروسکپی به شنونده میده ، صدای تیس تیس سنج در فرکانسهای بالا بسیار راحت ، بدون رزونانس و احساس فشار و با حالتی کریستالی و شفاف رندر میشد. صدا بافت Mechanical و Metallic نداشت در عین اینکه وضوح صدا بالا بود هرچند من معتقدم با این بلندگو یک Single Ended لامپی جواب بهتری نسبت به یک Solid State خواهد داد.

صدای Clean حالت Washed Sound نداشت و من حتی با رکوردهای خیلی بد اصلا احساس آزار، فشار یا حالت Mechanical نداشتم ، صدا فقط Neutral و خالی از انرژی اضافه بود.

صدای Kharma خیلی Quick و سریع بود و منو یاد Quad انداخت ، در عین حال نرم و راحت صدا رو رندر میکرد ، هرچند نمیتونست مثل Quad اون حس Realness رو تداعی کنه اما بعنوان یک بلندگوی درایوری خوب در این شاخص به Quad نزدیک میشد. صدا عمق و جداسازی خوبی داشت و تصویر صدا خیلی Stable و حرکت ساز در تصویر اون Focus رو به هم نمیزد.

صدا بخاطر نداشتن انرژی مبهم خیلی جزئیات رو خوب به شنونده میداد ، decay سازهای پس زمینه براحتی در تصویر شنیده میشدند و صدا آرامش خاصی در رندر کردن صدا داشت. یک صدای بسیار بسیار آرام کمانچه که در پس زمینه بود براحتی شنیده میشد بدون اینکه احساس تداخلی رو در شنونده بوجود بیاره.

صدا هیجان اضافی نداشت ، در کنترل کامل بود و با آرامش خاصی بدون ایجاد عدم تمرکز در مغز رندر میشد و جزئیات زیاد آرامش شنونده رو تحت تاثیر قرار نمیدادند. صدا در دو ناحیه Coherence خوبی داشت و من هرچند خیلی دقت نکردم اما این حس رو نداشتم که صدا با افزایش فرکانس تغییر مشخصه داره.

دفعه بعد که صدا شنیدم روی این شاخص بیشتر تمرکز میکنم. در مورد محدودیت ها هم باید بیشتر صدای Kharma رو بشنوم و مهمتر از همه در درازمدت ببینیم چه حسی رو به شنونده القا میکنه و چه وضعیتی در Long Listening Session داره.

بعضی از دوستان در مورد مقایسه با 8 پرسیدند و میخواستند نظر منو بدونند، باید بگویم صدای ویلسون هشت برای من همیشه ( حتی پس از شنیدن هر بلندگویی در هر کلاسی از دقت یا ٍEmotional بودن) زیباست و من حتی اگر صداهای خیلی دقیق و یا Emotional تر هم بشنوم باز هم ویلسون 8 را به اندازه روز اول دوست خواهم داشت چرا که معتقدم صدای دوست داشتنی همیشه دوست داشتنی است و اون زیبایی کم رنگ نخواهد شد. قبلا هم گفتم صدای ویلسون 8 به گوش من خیلی بالانس هست و من چیز بیشتری نمیخوام و اینطور نیست که با شنیدن بلندگوهای دیگر نظرم در مورد ویلسون 8 تغییر کنه.

خوش باشید

9 Comments

 1. پارسا پنجشنبه 11 دسامبر 2008 00:16

  سلام مهندس امیر حسین عزیز . . .

  من مشوق شما هستم ؟؟؟
  مهندس منو چوبکاری می کنید .

  من بیشتر آگاهی که در مورد hifi دارم را مدیون شما هستم .
  و اگر جسارت کردم و نظری دادم چیزی به غیر از حقیقت را نگفتم .

  هر کسی که در ایران باشد و به hifi علاقه داشته باشد , مهندس اکبری
  و سایت hifi.ir را می شناسد و اگر بگویید نه , دارد دروغ می گوید .

  من با اطمینان می گوییم که از هر 10 نفری که به hifi.ir سر می زنند و مطالبش را
  می خوانند و از آن کلی مطلب یاد می گیرند , فقط 2 نفر نظر می دهند و مابقی
  8 نفر دیگه همیشه invisible هستن و فقط می آیند که مطلبی یاد بگیرند .

  . . . . . . . و خدا می داند که بین آن 8 نفر چه کسانی هستند
  و من مطمئن هستم که بین آن 8 نفر کسانی هستند که شما را
  به بیسوادی و کم اطلاع بودن در مورد hifi متهم می کنند .
  و در حضور دیگران برای شما شمشیر را از رو می بندند و
  دشمن شما هستند ولی در خلوت خود از hifi.ir مطلبی را یاد می گیرند
  که تا حالا اصلا به گوششان هم نخورده است .
  من خودم به شخصه تاثیر hifi.ir را در خیلی جاها دیده ام و البته
  شما بهتر از من دیده اید یا شنیده اید .

  در هر صورت این یکی از بزرگترین افتخارات من است که
  مهندس امیرحسین اکبری من را مشوق خودش می داند .

  مهندس اکبری عزیز . . .
  سپاس به خاطر زحمتی که برای جامعه hifi می کشید .

 2. هومن پنجشنبه 11 دسامبر 2008 00:47

  از تمام دوستانی که در پست های قبلی به من کمک کردند تشکر می کنم .
  به سایت این بلند گو رفتم و مشخصاتش رو چک کردم .
  یکی از نکات عجیب برای این بلند گو وزن اون بود ! 70 پوند !
  همچنین مدل Ceramique 1.2 چیزی حدود 140 پوند وزن داره !
  فقط برام جالبه بدونم که حدود قیمت این بلند گو چند هست ؟

 3. بهرنگ پنجشنبه 11 دسامبر 2008 00:48

  سلام امیر جان
  ممنون از تحلیل Kharma
  برات واقعا آرزو میکنم شرایط زندگی فراهم بشه و روزی سری 8 را با الکترونیک مورد علاقت بخری شما شایسته بهترین ها هستی

 4. امیر حسین پنجشنبه 11 دسامبر 2008 10:01

  به مهندس پارسا:
  مهندس من ممنونم و فکر نمیکنم شایسته این همه لطف باشم، فقط اینو میدونم اگر دوستان خوبی مثل شما نبودند خیلی طبیعی است که من هم خیلی حوصله نوشتن نداشته باشم و دلگرمی های دوستان این انگیزه رو در من ایجاد میکنه که ادامه بدم.

  به هومن:
  قیمتش رو فکر کنم آقای رحمانی 15 میلیون اعلام کرده

  به بهرنگ:
  مرسی از لطفی که دارید ، اتفاقا چنین بحثی رو با مهندس پوینده داشتم و ایشان هم به من گفتند باید یک سیستم 8 بگیری ، اما من تا یک فضای مناسب دست و پا نکنم طبیعتا هوس خریدن به سرم نخواهد زد و الان هم سرم گرم یادگیری های فای هست و بهم خوش میگذره.
  باز هم مرسی از نظر لطفتون

 5. hooman پنجشنبه 11 دسامبر 2008 11:12

  با سلام من فکر می کنم عادت تعارف در ایرانیها نسبت به سایر اقوام در ماکزیمم خود است .گاهی این تعارف ها یک فرد حتی با تجربه را از راه بدر می اورد و دچار اشتباه می کند .متاسفانه تحمل در گفتگوی ایرانیان
  بسیار کم است یا در حالت همان تعارف …و یا در بد ترین وضعیت یک گفتگو قرار داریم .و طرف مقابل را له می کنیم و با لودر از روی جسدش هم رد می شویم .والبته این کار باید در محل و حضور امن دوستانمان باشد وانها هم ما را تشویق نمایند .لازم به ذکر است که خودم هم این اشتباهات را مرتکب شده ام و عاری از انتقاد هم نیستم .یکبار نسبت به شخصی و در همین سایت نسبت بدی دادم و ان هم به خاطر فردمورد احترامم بود / در حالیکه خودم مورد توهین قرار گرفتم
  این دوست عزیز خود را کاملا کنار کشید و چشم به حقیقت فرو بست .پس من اشتباه می کردم .
  ما نباید مشروعیت علمی خود را در تعاریف عادی دیگران جستجو کنیم .بهتر است به خیلی از موارد دیگر هم توجه کنیم .نباید از انتقاد در موارد فنی تعابیر شمشیر از رو را بکار ببریم .اقای اکبری افرادی که مشوق شما با این جملات تند هستند به خدا لطمه می زنند .اثار لطمه را براحتی می توان دید .
  بهتر است رویه تعامل به کار گرفته شود .انتقاد همیشه وجود دارد.بهای این جملات را شما می پردازید و من . شخص خود من چندین بار در مورد hifi دچار انقلاب فکری شده ام .نباید با مخالفان در یک سطح قابل توجه بد اخلاقی کرد .البته این طرف دار اتشی شما من را به اشتباه با مخالفان نگریند .من مخالف تعابیر شما از صدا دز قالب کلمات و جملات زیبا و تعابیر مخصوص خودتان نیستم .و این خود بحث جالبی است و کم نظیر ولی تمام hifi این هم نیست .درست است که شما در مورد
  صدای خروجی صحبت می کنید ولی در مورد تجهیزات یک به یک بحث های سنگینی وجود دارد .
  ببینید که چگونه افراد در دنیا اطلاعات خود را به معرض استفاده دیگران می گذارند و دعوایی هم وجود ندارد .ایا ما ان انصاف لازم را در مورد دست اندر کاران واقعی hifi در ایران داریم ؟ایا ما باید مانند مهندس پارسا افراد غایب را مورد حمله قرار داده و اگر کسی هم پاسخ دهد و به قلاب ما گیر کند با کمک دیگران او را هم به عنوان مخالف از بین ببریم ؟ایا ایشان درست می گویند؟ خود ایشان می توانند انچه را که در مورد hifiاموحته اند باز گو کند ؟من در یک شرایط مساوی حاضرم وارد یک بحث به شرط رعایت عدم توهین مستقیم شوم.یادتان نرود من مخالف دانش شما نیستم و ان را در بسیاری از موارد تحسین می کنم و این موضعی نه از روی عافیت اندیشی بلکه از روی احترام به اساتیدبه خصوص اساتید فنون hifi است ولی از یک سو علاقمندم که افراد موجه دیگر هم مورد بی مهری واقع نشوند .

 6. امیر حسین پنجشنبه 11 دسامبر 2008 12:11

  به هومن:
  با تشکر بخاطر اظهار نظر خوبتون
  در مورد تعارف در گفتگوی بین ایرانیان با شما موافقم و فکر میکنم خود من هم خیلی تحمل زیادی در گفتگو ندارم و اگر مشکلی پیش بیاد و از کسی خوشم نیاد خیلی دوستانه و با ملایمت برخورد نمیکنم. البته همه ما تا اندازه ای تحمل و صبر داریم و ممکنه یکی زودتر و یکی دیرتر از کوره در بره اما من زمانی خیلی عصبانی میشم که ببینم کسی، اون چیزی که میگه با اون چیزی که قلبا باور داره تضاد وجود داشته باشه. من شاید بیش از بقیه به عدم صداقت و وارد بازی شدن با دیگران حساسم اما قبول میکنم در هر صورت باید در گفتگو صبر داشت و دوستانه برخورد کرد. در دعوای گذشته (با کسی که از سایت اخراج شد) من بی تقصیر نبودم و باید در شروع بحث کمی آرام تر برخورد میکردم و بی سروصدا بحث رو هدایت میکردم اما نتونستم یک چیزی رو تحمل کنم و اون این بود کسی که از نگاه شما ما با لودر از روی جسدش رد شدیم آدم ای نبود که از نگاه من صداقت داشته باشه. اگر کسی به من بگه سواد نداری یا از های فای چیزی نمیفهمی (این جمله رو بارها برخی از فروشندگان پشت سر من گفتند) ناراحت نمیشم چون من حساسیتی به این مساله ندارم اما اگر کسی منو به محافظه کاری یا دروغ گویی یا هر نوع عدم صداقتی متهم کنه خیلی عصبانی میشم. برای همین بود که من از کوره در رفتم و البته باید خودم رو کنترل میکردم اما این حوصله در من نبود و بحث به جاهایی که نباید کشید.
  در مورد شما باید بگم قلبا به شما احترام میگذارم و همه تلاشمو کردم تا برگردید اما شما از من چیزی رو به دل گرفتید که نتونستید فراموشش کنید. کسی که به شما توهین کرد بهش اخطار داده شد و اونم دیگه برنگشت. من نخواستم وارد دعوا بشم و فقط به یک اخطار اکتفا کردم. نتیجه این شد که شما از دست من ناراحت شدید و رفتید و اون دوستمون هم عین شما از دست من ناراحت شد و رفت.
  از نگاه من کسی که توهین میکنه حق نداره حتی در جواب توهین و من وظیفه ام حل و فصل دعوا و قضاوت نیست. فقط باید کاری کنم فضای انجمن متشنج نشه هرچند میدونم شما از من انتظار بیشتری داشتید و انتظار داشتید من واکنش جدی تری نشون بدم. من برای جبران بارها ایمیل زدم تا برگردید و حتی با دوستمون تلفنی هم صحبت کردم اما نتیجه ای نداشت.
  در مورد نوشته های آقای پارسا من موافق این نیستم که به کسی حتی در لفافه توهین بشه و من دنبال این نیستم که مشروعیت ای بین دیگران بدست بیارم آن هم از روی تحقیر دیگران.
  منظور آقای پارسا به هیچ یک از دوستان (حتی کسی که قبلا در این سایت با من دعواش شده بود) برنمیگشت بلکه به اظهار نظرات برخی از فروشندگان بر میگشت که در ظاهر ادعا میکنند اکبری بیسواد ترین آدم هست اما از لابلای حرف هاشون میفهمی خیلی دقیق این سایت رو میخونند و از اطلاعاتش استفاده میکنند.
  من با ابراز عقیده مخالف مشکلی ندارم و اگر زمانی اشتباهی کنم حتما اقرار میکنم و یا اگر حق با کسی باشد اعتراف میکنم آن هم در فضایی دوستانه. خیلی از دوستان براحتی به من میگن اکبری دست از سر Solidstate بردار و یا کلا بین نظرات من و خیلی از دوستان نزدیک اختلافات زیادی وجود دارد اما از نظر من هیچ مشکلی نیست و هر کسی نظری دارد اما نوشته آقای پارسا به هیچ وجه به هیچ دوستی بر نمیگشت بلکه منظور ایشان به اظهار نظر برخی از فروشندگان برمیگشت که بخاطر منافعشون خیلی با این سایت مشکل دارند.
  در هر حال من با اینکه کسی رو حتی در لفافه مورد خطاب قرار ندهیم موافقم و از مهندس پارسا میخوام ایشان هم این گونه رفتار کنند.
  امیدوارم نظرم رو خوب بیان کرده باشم

 7. hooman پنجشنبه 11 دسامبر 2008 15:05

  من حتی پست های این فرد را تا هفته گذشته ندیده بودم .خودم هم تعجب کرده بودم که چه عاملی این غفلت را به وجود اورده بود .خود من گاهی نمی توانم عکس العمل های خودم را در مقابل انچه انتظار ندارم کنترل کنم .قبول کنید خیلی جامعه ما دارای یک روان یکنواخت و متعادل نیست و نمی توان همه چیز را پیش بینی کرد . چرا یک نفر که من را ندیده و با پیشینه من اشنا نیست یک قضاوت کاملا غلط را می کنه و از این نتیجه کاملا راضی هست و مشکلی هم نیست!!بعد چه اتفاقی می افته ؟به انجمن در حالیکه مانند یک هواپیما در حال اوج گیری بود نگاه کنید .اقای فرهاد صد در صد اکنون هم فکر می کنه که با خروج وی این حالت به وجود امده !من همه افراد را برای فروم مفید می دانم تا انجا که کسی را در بن بست ترک انجمن قرار ندهند .و معتقدم باید یک هیجان وجود داشته باشه تا افراد مباحث را پی گیری کنند . با ساعاتی ک من صرف مطالعه در فروم hifi خارجی کردم اکنون می دانم که چگونه می توان در یک زمان بندی و در هدف هایی علمی و سرگرمی و حتی تجاری چگونه باید بر نامه ریزی کرد ولی چالش در فرهنگ
  روابط انسانی ما می تواند به یکباره همه چیز را خراب کند .و پشیمانی به بار اورد .
  باید تفکر اینکه ما فقط می دانیم را تبدیل به یک گفتگو برای نتیجه همه می دانیم کنیم .مسلم است چنانچه فردی با استعداد اگر ساعاتی را صرف تحقیق در موضوعی کند شایسته احترام بیشتر است .شما در ماهیت پخش صدا و بازسازی توسط تجهیزات ساخته شده می پردازید و سپس بقیه می خوانند و از هر بخشی که صلاح دانستند استفاده می کنند و چنانچه ماهیت یک فرد با روان متعادل را داشته باشند از هر واکنش منفی ازار دهنده خود داری می کنند .مثل نمایش مد در لباس ایا نمایش ها همه بدهستند و غیر قابل استفاده ؟تمام لباس ها از زمان ما و تفکر ما قدری جلو تر هستند ولی این دلیل تمسخر ما خواهد بود ؟
  همچنین نباید در واکنش مثبت وارد راهی شد که پس از ان همه اصل موضوع را از یاد برده به قضاوت در مورد ما بپردازند .
  ممکن است خیلی از افراد در زمانی که حتی یک کلمه از تحلیل را نمی فهمند به تشویق مشغول شوند .و این چه ارزشی خواهد داشت .باید به نیاز جامعه hifi پاسخ داد .بخشی از ان بی شک نگارش مطالب جدید در زبان فارسی است ولی به کار بردن جملات تند برای تایید و تشویق یک شمشیر دو لبه است و به خود ما هم لطمه می زند .!!

 8. hooman پنجشنبه 11 دسامبر 2008 15:15

  یادم رفت که بگم :
  با این همه که من از عاشقان لامپ هستم ولی هرگز در بخشی از پست هایم به شما چیزی را تحمیل نکردم .الان که این چند خط را می نویسم بر روی صدای تاریک بعضی از لامپ ها و صدای بالانس در بعضی دیگر سخت کار می کنم و ازمایشاتی انجام می دهم .امیدوارم که اگر ریشه اختلافات قابل ملاحضه نبوده و واقعا قابل حل باشد این اتفاق به زودی بیافتد و بیش از این شاهد ادبیات تند در hifi نباشیم .

 9. امیر حسین پنجشنبه 11 دسامبر 2008 16:10

  های فای روزهای خوبی خواهد داشت با همه چالش هایی که وجود دارد و من اطمینان دارم به جاهای خوبی خواهیم رسید.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*