نگاه مهندس پوینده عزیز به موسیقی و های فای

نگاه مهندس پوینده عزیز به موسیقی و های فای

یکشنبه 8 مارس 2009
/ / /

74-web-background-small

دوست بسیار عزیزم جناب آقای مهندس پوینده عزیز دستور فرمودند تا مطلبی در مورد توجه به خود موسیقی در سایت نوشته بشه و منم با کمال میل این درخواست رو اطاعت کردم. نوشته زیر گرچه با نوشته من هست اما دقیقا نگاه ایشان به این مقوله هست.

این دوست عزیز در کنار تحصیلات عالی مهندسی ، مدرک موسیقی شون رو در امریکا گرفتند و چیزی نزدیک به 3000 صفحه آنالوگ اونم بیشتر کارهای کلاسیک رو دارند به همراه یک مجموعه بزرگ از CD و SACD که وقتی من به این کلکسیون نگاه میکنم کاملا شرمنده میشم از اینکه با اون چند تا دونه نوار و سی دی که دارم خودم رو یک Audiophile بدونم. ایشان فعلا ویلسون مکس با آودیو نت و سورس آکوفیض دارند و بیش از من و شما تجربه شنیدن صدای سیستم های مختلف و بطور کلی تجربه دنیای های فای رو دارند.

آقای مهندس پوینده عزیز طی سی و پنج سال گذشته تجربه های با ارزشی در زمینه های فای بدست آوردند که من همیشه از این تجربیات ارزشمندشون استفاده میکنم. ایشان بیش از هر چیز سیستم صوتی رو یک ابزار میدونند و نه هدف و همواره برعکس من که همش دارم وقت برای های فای میگذارم به خود موسیقی توجه داشتند و در کنار موسیقی علاقه مند به های فای بودند.

من کاملا با نگاه ایشان در مورد اینکه نباید های فای باعث بشه اصل موضوع یعنی شنیدن موسیقی و لذت بردن تبدیل به یک بازی های فای بشه موافقم هرچند خودم اعتراف میکنم خیلی بیشتر دنبال های فای بودم تا موسیقی.

نگاهی به گذشته بیاندازید، کمی دقت کنید ببینید چقدر وقت و انرژی و پول صرف های فای کردید و چقدر از شنیدن موسیقی لذت بردید؟

آیا های فای جایگاهش برای شما فقط بعنوان ابزاری برای لذت بردن از موسیقی بوده و یا برعکس خود اون یک هدف بوده؟

بقول رومی مسیر لذت بردن از موسیقی چیز دیگری است و های فای چیز دیگر و مهمترین چیزی که یک Audiophile باید بداند درک صحیح جایگاه این دو مقوله هست.

مساله اینجاست مغز ما دیگر با شنیدن هر صدایی بجای شنیدن موسیقی بر روی صدای سیستم متمرکز میشود و این مساله خود مشکلی است که مغز را از مد ارتباط با موسیقی و لذت بردن به سمت تمرکز بر روی صدا میکشاند.

آیا نباید فکری به حال این مساله کرد؟

وسواس صدای بهتر ، علاقه به خرید سیستم ، حرف و گفتگو ، بدست آوردن اطلاعات و تجربه و هرچیزی که به های فای مربوطه برای همه ما لذت بخشه اما آیا این تعادل برقرار شده که اصل موضوع فراموش نشه؟

کسانی رو میبینیم که اصلا در عالم خودشون خبر ندارند چیزی بنام های فای هست اما سرگرم موسیقی شنیدن و لذت بردن هستند حتی با یک ضبط ساده ای که ما بهش میخندیم.

ویلدورانت در کتاب لذات فلسفه در مورد یک موضوعی بحث میکنه به نام “آیا پیشرفت یک توهم است؟” و من از شما میپرسم آیا های فای خارج از جایگاه اصلی خودش که باید یک ابزار میبود به شما چیز بیشتری از قبل که با های فای آشنا نبودید داده؟

چقدر بیشتر از شنیدن لذت بردید؟

آیا اون همه وقت وانرژی باعث افزایش لذت بردن از موسیقی در همون مقیاس شده؟

به این عکس نگاه کنید که رومی در سایتش گذاشته و سعی کرده تا حدی این موضوع رو نشون بده که های فای یک ابزار است و نه هدف و میشه از یک رادیوی 50 دلاری همون چیزی رو دریافت کرد که از یک سیستم صوتی های فای .

hifijoy

بنظر میرسه ما در دنیای های فای داریم با یک سری مشکلات بنام عدم میوزیکالیتی میجنگیم و حاضریم کلی پول و وقت رو صرف کنیم تا با ارتقاء صدا لذت بیشتری ببریم اما انگار این عکس به ما میگه مسیرمون اشتباه هست. صدای بهتر دروغ نیست اما جایگاه صدای بهتر خیلی ربطی به لذت بردن بیشتر از موسیقی ندارد.

من ارتباط بین این دو مقوله رو دارم در همون مبحث Subjective باز میکنم اما فعلا همین قدر بگم باید کمی بیندیشیم به اینکه مسیری که انتخاب کردیم چه هدفی دارد. من با خود مسیر مشکل ندارم اما باید بدونیم انتهای مسیر کجاست و فقط این آگاهی به ما کمک میکند اون تعادل لازم بین های فای و موسیقی رو برقرار کنیم.

مهندس عزیز از من خواستند تا به همه شما بگم به های فای بیش از یک وسیله نگاه نکنید و همین حالا بجای تمرکز روی های فای از خود موسیقی لذت ببرید.

دنیای ما بهتر خواهد شد اگر کمی لذت بردن را وابسته به ابزاری مانند های فای نکنیم.

موسیقی هدیه خداوند است و میشود حتی با یک ضبط ساده و کوچک زیباییهایش را درک کرد و از آن لذت برد.

باید از مهندس پوینده عزیز تشکر کنم که باعث شد به این موضوع بیندیشم و خوشحالم که میشه از تجربیات ایشان کمک گرفت.

6 Comments

 1. فرشاد شنبه 21 مارس 2009 21:39

  مطلب این سایت جالب بود.
  http://www.hometheaterfocus.com/receivers/amplifier-sound-quality.aspx
  نظر شما چیه ؟

 2. فرشاد یکشنبه 22 مارس 2009 23:21

  شرمنده که اینجا پست دادم .
  چون لینک رو خوندم باید بگم که تفاوت در amp ,interconnect, باعث تغییر در صدا میشه چون تجربه کردم اما به نظرم تغییراتی مثل placement, matching, در هر سیستمی را راحت می توان در صدا تشخیص داد و به لذت بردن ما از صدا بیشتر کمک میکنه.
  یک سوال هم دارم که تنظیم speaker distances در سیستم صوتی(2کانال) باعث ایجاد delay میشه؟ و می تونه صدا رو از حالت طبیعی فاصله بده ؟
  سال نو هم مبارک ! 😛

 3. امیر حسین سه شنبه 24 مارس 2009 08:43

  من همیشه فاصله دو بلندگو رو از از نقطه برخورد راستای دو بلندگو یکی میکنم و سعی میکنم مکان بلندگو ها هم نسبت به سطوح بازگشت اول دارای سیمتری باشند یعنی اگر بلندگوی سمت راست در فاصله ا متر و پنچ و نیم سانت از دیوار سمت راست هست بلندگوی سمت چپ هم دقیقا همین فاصله رو از دیوار سمت چپ خواهد داشت و نسبت به دیوار عقب و سقف هم هر دو فاصله دقیقا یکی است.
  یعنی حتی ارتفاع دو بلندگو رو هم یکی میکنم که فاصله شون از سقف دقیقا یکی بشه.
  من از رعایت سیمتری در اتاق های مربع مستطیل متقارن نتایج خوبی گرفتم هر چند کاملا مطمئن نیستم بهترین نقطه بلندگو حتما با رعایت سیمتری بدست میاد.

 4. فرشاد دوشنبه 30 مارس 2009 08:20

  ممنون اما منظور من تنظیم فاصله بلندگو از شنونده بر روی دستگاه های processing و amplifier هاست. می خواهم بدونم که چه تاثیری بر صدا میگذاره . با تشکر

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*