Audiophile Culture

Audiophile Culture

دوشنبه 11 اکتبر 2010
/ / /

یک سوال قابل طرح هست اونم اینکه چرا فضای های فای گاهی تنش ، عدم تفاهم و دلخوری رو بین آئودیوفیل ها تجربه میکنه.

چرا روابط آئودیوفیل ها تو این فضا (نه تنها تو ایران بلکه تو همه دنیا) گاهی اوقات بجای ایجاد یک حس خوب و دور هم بودن به سمت دلخوری و تنش کشیده میشه؟

چیزی که مسلم هست اینه که همه ما دیدگاههایی داریم که ممکنه 180 درجه با دیدگاه دیگران فرق کنه و همه ما میدونیم تفاوت عقیده همیشه بوده و همیشه هم خواهد بود ، نه در حوزه صدا بلکه تو تمام حوزه های Subjective ما همیشه اختلاف نظر داشتیم.

من الان دنبال پاسخی برای مساله تفاوت دیدگاه ها نیستم و سوالم الان اینه چرا اختلاف نظرات ما عاملی میشه برای خراب شدن روابط ما با دیگران؟

یادمه اون موقع که مهندس پوینده عزیز نامه ای به من نوشتند یکی از این فروشندگان خیلی خوشحال شدند و حتی به مهندس تلفن زدند و گفتند ما به شما تبریک میگیم و خیلی وقت پیش از اینها معتقد بودیم اکبری چیزی از های فای نمیفهمه.

هرچند این اظهار نظر از یک فروشنده شنیده میشد اما نه فقط فروشندگان بلکه برخی از آئودیوفیل ها هم تو ایران بی علاقه نیستند به اینکه کسی که نظر مخالفی داره رو ناآگاه فرض کنند و نوع برخوردشون شبیه به فضای اظهار نظر همین فروشنده هست.

من نمیخوام اینجا کسی رو متهم کنم و خودم رو تبرئه و یا از بالا به پایین انتقادی رو متوجه دیگران کنم و خودم رو از دیگران جدا کنم، نه ، من خودم هم  حساسیت هایی داشتم و دارم و نمیتونم ادعا کنم که در برخورد با عقیده مخالف خیلی آدم با ظرفیتی هستم.

این بحث به برخوردهای دیگران در قبال من مربوط نمیشه چون من مدتی است از دهکده رفتم بیرون و خدا رو شکر صدای سیستم کسی رو نمیشنوم که با اظهار نظرم ناراحتش کنم و این بحث به کل این فضا و روابط آئودیوفیل ها با هم مربوط میشه.

چیزی که تجربه من به من میگه اینه که این فضا به دو چیز حساسه :

– یکی روبرو شدن با یک عقیده مخالف

– دومی اظهار نظر منفی یک شنونده در مورد صدای سیستم اون آئودیوفیل که این مورد دوم شدیدتر هست

خود من بارها با نوشته هام باعث ایجاد دلخوری شدم چرا که مثلا نوشتم فلان آمپلی فایر صدای بدی داره و اون شخصی که اون آمپلی فایر رو داشت رنجیده خاطر شد و یا نوشته بودم هر کسی این برند رو بخره از نظر من شوت بحساب میاد.

نه فقط در مورد برندهایی که یک آئودیوفیل خریده بلکه در مورد نظرات مخالف هم ما شاهد رفلکس های تندی هستیم، مثلا من وقتی پیش شرط رو آکوستیک میدونم عده ای ممکنه دوست داشته باشند منو ناآگاه فرض کنند چرا که خودشون معتقدند فقط کامپوننت ها هستند که تعیین کننده صدای خوب هستند.

من خودم حساسیت نوع اول رو نداشتم و مثلا به مهمانی که میومد خونه ما و صدای سیستم منو گوش میکرد میگفتم “ببین چقدر صدا پیتی پخش میشه” اما در مورد دوم منم حساسیت هایی داشتم و دارم.

من فکر میکنم باید فکری به حال این قضیه کرد و ساختاری رو در نظر گرفت که دوستی ها و روابط دوستانه تحت الشعاع اختلاف نظرات ما نباشه. من معتقد نیستم ما باید در گفتگو رو ببندیم و صداقت رو با تعارف جایگزین کنیم تا مشکل حل بشه و هیچ دلخوری پیش نیاد اما اینکه ما چه فرهنگی رو برای این موضوع شکل بدیم تا هم بتونیم بدور از تنش گفتگو کنیم و هم دوستی هامون هر روز پایدارتر باشه چیزیه که من دوست دارم دیگران هم بهش فکر کنند.

همیشه مهندس پوینده عزیز به من میگفتند که چقدر دلشون میخواد همه این علاقه مندان بدور از هر تنشی با هم روابط خوب و پایداری داشته باشند و چقدر مهندس تاکید داشتند که نباید اختلاف سلیقه و نظر باعث کدورت و خراب شدن روابط بشه.

من هم مثل مهندس فکر میکنم باید این اتفاق بیفته و فرهنگ ای تو گفتگوهامون شکل بگیره که هم سازنده باشه و هم روابط دوستی رو تحت الشعاع قرار نده و نباید های فای چیزی برای دور شدن علاقه مندان از هم باشه.

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*