ساعاتی با همبرگر پنجم

ساعاتی با همبرگر پنجم

سه شنبه 21 دسامبر 2010
/ / /

دیشب میهمان مهندس پوینده عزیز بودیم (مهندس همیشه ما رو خجالت زده میکنند و من جز تشکر کار دیگری از دستم بر نمیاد) به همراه دوست خوبمون آقای کیهانی و در مورد های فای صحبت هایی شد که جالب بود.

موضوعی که بارها و بارها مود تاکید مهندس قرار گرفته اینه که ما هم یک زبان مشترک برای گفتگوهای های فای مون داشته باشیم و هم یک رفرنسی از صدای خوب.

چیزی که از نظر ایشون مهم هست اینه که گفتگوهای ما در زمینه های فای باید از نقاط مشترک شروع بشه و بشه اونرو گسترش داد تا هم بفهمیم کجا هستیم و هم بتونیم از گفتگوهایی که شکل میگیره در جهت بهتر شدن استفاده کنیم.

من فکر میکنم این زبان مشترک نیاز به تجارب مشترک داره و خود من سعی میکنم توضیح مفاهیم های فای رو تو اولویت قرار بدم اما همچنان فکر میکنم بدست آوردن یک زبان مشترک تا حد زیادی وابسته به تجربیات مشترک و بیان نظراتمون در مورد همون صدای شنیده شده است.

مساله بعدی که از نظر مهندس خیلی مهمه اینه که ما باید یک رفرنس از صدای خوب داشته با شیم و یک توافق کلی روی اون صدا باشه تا کلا مشخص بشه که صدای خوب چه صدایی هست و همه هم روی اون صدا توافق نظر داشته باشند.

قبلا هم دوستی خیلی اصرار داشتند ما با ساده سازی مفاهیم های فای اون زبان مشترک رو بدست بیاریم و بعد شروع به گفتگو کنیم و خب بعدش میتونیم مفاهیم بیشتری تعریف کنیم و به جلو بریم.

من هم کاملا موافق این موضوع هستم که همه ما علاقه مندان به صدا بتونیم با زبانی مشترک با هم گفتگو کنیم و با فهم نگاه همدیگر به سمت ارتباطی سازنده قدم برداریم، اما چه چیزی میتونه فضای فعلی رو به این سمت ببره؟

من قبلا ایده انجمن رو مطرح کردم (البته ایده از من نبود و من فقط سعی کردم دوستان رو دور هم جمع کنم) که تو این انجمن بحث های خوبی هم در جریان بود و داشتیم تا حدی روی همین موضوع هم فکر میکردیم اما من رفتم بیرون و انجمن هم ادامه پیدا نکرد.

من معتقدم فقط با یک انجمن و با داشتن تجربه های مشترک میشه زبانی مشترک بدست آورد و کسانی میتونند این انجمن رو تشکیل بدهند که واقعا دلشون میخواد تغییر ایجاد کنند و بدون تعصب در مورد انتخاب های قبلیشون و بدون تعصب در مورد نگاهشون با دیگران به گفتگو بنشینند.

آقای کیهانی هم قبلا به من گفته بودند خیلی خوب میشه اگر امکانی باشه برای ثبت نظرات همه کسانی که یک صدا رو میشنوند البته به شکلی منطقی که بتونیم اول از همه یک دید مشترک در مورد صدای بهتر بر مبنای میانگین آرا داشته باشیم و یک فضایی ایجاد بشه که اتفاق نظرات بیشتری رو در خودش داشته باشه.

من دنبال جمع کردن همه آدمها تو یک مکان نیستم  و منظورم از انجمن این نیست که همه علاقه مندان تو ایران رو (که نزدیک به 100 نفر هستند) دور هم یک جا جمع کنیم ، یک انجمن میتونه باشه اما تا حدی بشکل غیر متمرکز اما با ساختاری مشخص که در مورد این ساختار میشه فکر کرد.

کلا جمع شدن علاقه مندان های فای نمیتونه بیش از 10 نفر باشه و اصلا نمیشه 100 تا آدم رو یکجا جمع کنیم که یک تجربه مشترک بدست بیاریم و باید دنبال راه حل دیگری باشیم برای این موضوع.

من فکر میکنم فضای های فای ایران همونطور که مهندس گفتند واقعا نیاز به تغییر داره و از نگاه من این تغییر هم برای ایجاد زبان مشترک و بدست آوردن دیدگاه های مشترک هست و هم از جهت رسیدن به فضایی بدور از تعصب که گفتگوها بدور از تنش در مسیری سازنده شکل بگیره.

موضوع دیگری که در موردش صحبت شد این بود که خیلی ها تو ایران خیلی پول صرف صدا کردند اما نتیجه ای نگرفتند و تنها چیزی که عایدشون شد همین تجربه های حاصل از سعی و خطا بود.

من خودم نزدیک به 10 میلیون پول دادم و نتیجه خوبی نگرفتم و یکی هم 300 میلیون پول داد و صداش از سیستم من بهتر که نیست تازه بدتر هم هست و …

من معتقدم صدای خوب نیاز به آگاهی داره و این مسئولیت بیشتر متوجه Dealer ها تو ایرانه، همه ما میدونیم سیستم های صوتی تو ایران بازار خیلی خوبی ندارند و قیمت ها هم تو این بازار کاملا زیر قیمت واقعی شون هستند مثلا یک آمپ 5000 دلاری آکبند رو یک وارد کننده میفروشه 3 میلیون تومن.

من میگم حالت ایده ال این نیست که ما برندهای درپیتی که وارد میشه رو با نصف قیمت بخریم (چون حتی تو این حالت هم گرون خریدیم) بلکه حالت ایده ال اینه که یک فروشنده اول از همه درست تحقیق کنه و یک برند درست حسابی وارد کنه که به قیمتش می ارزه  و بعد بتونه برای مشتریش بهترین صدا رو بگیره و البته خیلی هم منطقی هست که اون فروشنده هم قیمت برند رو دقیقا بر مبنای قیمت دلاریش بگیره و هم یک پولی رو برای Setup سیستم مشتری.

تو کل دنیا هم چنین وضعیت ای برقرار نیست و طبیعتا نمیشه انتظار داشت تو ایران چنین وضعیتی حاکم باشه اما چیزی که هست اینه که گرفتن صدای خوب و درست Setup کردن سیستم واقعا کار ساده ای نیست و نیاز به تجربه و مطالعه داره که بنظر من میشه یک کار تخصصی و این کار تخصصی رو باید dealer انجام بده نه اینکه یک علاقه مند به صدا تو ایران برای سعی و خطاهاش 100 میلیون پولش رو دور بریزه.

یک dealer وقت خیلی زیادی داره و میتونه روی کارش مطالعه بیشتری داشته باشه تا هم صدا گرفتن رو یاد بگیره و هم برندهایی رو وارد کنه که درست حسابی هستند. من با روزی کمتر از یک ساعت وقت این همه مطلب نوشتم و ASR و Vitus و Marten و ESP رو معرفی کردم که خودتون بهتر میدونید اون دو تای اولی که اومدند چه تفاوت صدایی با بقیه آمپلی فایرها داشتند و فقط میخوام بگم یک فروشنده های فای این وقتش رو اگر صرف تحقیق و مطالعه و تست بکنه خیلی میتونه تو رسیدن به صدای خوب به مشتریش کمک کنه.

اگر فروشنده کار اصولی بکنه و خریدار هم بجای اعتماد به مجلات و منابع بی ارزش وقتش رو صرف مطالعه و تحقیق درست بکنه طبیعتا وضعیت خیلی بهتری خواهیم داشت.

یکی گفت:

حاج آقا اکبری بسه سخنرانی کردی بیا پایین برو دنبال فروش سیب هات …

Post a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*