نگاهی به Disc Demagnetizer RD-3 از شرکت Acoustic Revive

نگاهی به Disc Demagnetizer RD-3 از شرکت Acoustic Revive

سه‌شنبه 9 اکتبر 2007
/ / /
Acoustic Revive RD-3ََ

همیشه راه حل های جالبی هست که با هزینه پایین ، تاثیر نسبتا بالایی در کیفیت صدای شنیده شده دارد. به این راه حل ها Tune (به سایت Tweaks حتما سر بزنید) میگویند و خود من تجربه های جالبی داشتم. مساله اینجاست که ما در عمل مدل الکترونیکی کاملا دقیقی از وضعیت کارکرد سیستمهای صوتی نداریم و همیشه مسائلی هست که دور از کنترل و مدلسازی طراح قرار میگیرد. این مسائل توسط راه حل هایی که ما آنها را Tune مینامیم تا حدی کنترل و حل میگردد. ما در الکترونیک برای مدلسازی از یک مدل ساده خطی برای کامپوننتها استفاده میکنیم ، مثلا ضریب سلفی یا خازنی یک المان الکترونیک را ثابت در نظر میگیریم تا در طراحی ، مدلسازی سیستم راحت تر انجام شود و ما حاصل پاسخ این مدار را محاسبه نماییم. این مدلسازی چون دقت مناسبی دارد با تقریب قابل قبولی به ما پاسخ میدهد و ما بر اساس این پاسخ مدار را طراحی مینماییم. طبیعتا مدلسازی کاملا دقیق تک تک المانهای مدار با در نظر گرفتن رفتارهای غیر خطی آنها در عمل ممکن نبوده و کار طراح را مشکل مینماید. پاسخ مدار با مدلسازی ساده تقریب خوبی داشته و ما آنچه در عمل میشنویم در مقیاس Macro فاصله زیادی با آنچه محاسبه شده ندارد. آنچه در موسیقی خیلی مهم هست و گوش ما به آن حساس هست Micro صدا هست که به تفاوت سیستمها در مقیاس کوچک برمیگردد و در عمل در طول زمان تاثیر شاخصهایی که در مدلسازی منظور نشده اند بر حس شنیداری کاملا قابل درک هستند. یعنی با مدلسازی ساده ما سر از رفتار مدار در مقیاس Micro در نمی آوریم و برای همین هست یک سری راه حل هایی (Tune ها) وجود دارد که به ما کمک میکند پاسخ سیستم را بهتر کنیم و این راه حل ها همیشه خیلی منطقی به نظر نمیرسند. این راه حل ها در مقیاس Micro تاثیر گذارند اما بدلیل حساسیت گوش ما در عمل تفاوت قابل توجهی ایجاد می نمایند و در حس شنیداری در طولانی مدت کاملا تاثیر گذارند. یکی از این Tune ها گرم نگهداشتن یک سورس دیجیتال هست و من بیشترین لذت را از صدا وقتی میبرم که CDPlayer من یک روز کامل روشن مانده باشد (البته سورس دیجیتال من Standby ندارد). مساله دیگر ثابت ماندن کابلهاست که باید در طول زمان تکان نخورند و این مساله برای همه آدمها حتما خنده دار و غیر واقعی است اما به تجربه به من کاملا ثابت شده است. این راه حل ها کمی عجیب ولی واقعی هستند البته من به شخصه در این سایت تا چیزی رو خودم تست نکرده باشم به شما پیشنهاد نمی کنم.

موادی که در عالم وجود دارند هر یک رفتاری خاص درحوزه الکترومغناطیس دارند. به این معنی که اگر یک ماده تحت تاثیر یک میدان مغناطیسی قرار گیرد یک واکنش خاص به آن نشان میدهد. اگر یادتان باشد در فیزیک مبحثی بود به نام پس ماند مغناطیسی که برخی مواد خاصیت مغناطیسی را در خود نگه میداشتند و کم کم در طول زمان آنرا از دست میدادند. نگهداری انرژی مغناطیسی در بعضی مواد بیشتر و در برخی کمتر است و خلاصه اینکه مواد رفتار خاصی از خود هنگام تاثیر پذیری از میدانهای الکترومغناطیسی نشان میدهند. دیسک صوتی از موادی خاص ساخته میشود و هرچند من اطلاعی از مدل رفتار آن ندارم اما با تحقیقاتی که انجام شده نشان داده شده دیسک صوتی با Demagnetize شدن صدای بهتری میدهد. قبلا در مورد Demagnetizer ها شنیده بودم و اولین بار شرکت آوین آوا آنرا وارد ایران نمود. این محصول بنام Acoustic Revive Disc Demagnetizer RD-3 ساخت شرکت Acoustic Revive بوده و این شرکت ادعا میکند دیسک های صوتی شما با Demagnetize شدن صدای بهتری میدهند. دلیلش را از من نپرسید چون من این روزها اونقدر گرفتار هستم که وقت تحقیق بیشتر نداشته باشم اما چیزی که به من ثابت شده اثر این محصول بر روی صدای دیسک هاست. در خانه دکتر کیهانی عزیز این محصول تست شد و البته خیلی مجال تست کامل نبود اما آنچه اتفاق افتاد بشرح زیر بود :

اگر دیسکی را زیاد برای پخش گذاشته باشید و کیفیتش دچار کاهش قابل توجهی شده باشد نمیتوانید توقع داشته باشید کل اون کیفیت گذشته با Demagnetize کردن برگردد و از نظر من بعد یک مدت یک دیسک صوتی باید با یک دیسک نو جایگزین گردد. زمان این مدت به وضعیت لیزر CDPlayer ، کیفیت جنس مواد دیسک و مدت زمان Play شدن دیسک دارد، اما در حالت عادی این دستگاه تاثیر قابل توجهی بر روی صدای یک دیسک صوتی دارد. اولین اثر Demagnetize کردن Clean تر شدن و وضوح بیشتر در صداست. صدا با انرژی زائد کمتر و با جریان راحت تری پخش میشود. تصویر صدا شفاف تر و استرینگ های صدا واضح تر در مکان خودشان با ریتم بهتری پخش میشوند و جداسازی استرینگها از هم بیشتر میشود. بقول یکی از دوستان احساس درهم رفتگی و قاطی بودن در صدا کمتر میشود و در Time Domain ره یافت گوش بیشتر میشود. وقتی بار اضافه از روی گوش برداشته شود گوش با راحتی بیشتری به صدا گوش میدهد و از صدا لذت میبرد. یک جورایی یک لایه اضافه (شاخص الکترونیک) از روی صدا برداشته میشود و خلوص صدا افزایش می یابد. من این دستگاه را تنها با چند دیسک تست کردم و مجال تست طولانی مدت نبود تا بیشتر برایتان بنویسم. تشکر دوباره و ویژه از دکتر کیهانی عزیز و جناب آقای امیدوار دارم که این امکان را برای من فراهم نمودند تا اثر این محصول را بر روی صدای یک دیسک بشنوم.

لینک تحلیلها اینجاست :

UltraAudio

Soundstage

6moon

pdf Guide

3 Comments