لحظه به لحظه با Krell Evo CAST و Wilson Watt/Puppy 8 – بخش پنجم

لحظه به لحظه با Krell Evo CAST و Wilson Watt/Puppy 8 – بخش پنجم

چهارشنبه 27 فوریه 2008
/ / /
Comments Closed

سیستم داره به کارکرد ادامه میده و ممکنه من امروز سری به آقای رحمانی بزنم. راستش نمیخواستم مطلبی رو عنوان کنم اما امیدوارم با اعتمادی که به من دارید نوشته های زیر رو یک جور تعریف از خود تعبیر نکنید. من دوست دارم از تجربه هام بنویسم و در عین حال نوشته های من به کسی صدمه ای نرسونه. اما گاهی چیزهایی میشنوم که کمی دلسرد کننده هست.

من بارها در این سایت اشاره کردم به اینکه دوست دارم خواننده خودش بدنبال درک بیشتر باشه و خودش انتخاب کنه و حرف های من رو به هیچ وجه ملاک قرار نده اما بنظر میرسه تا حدی این سایت بر بازار تاثیر داشته و این موضوع به هر حال ممکنه برای کسانی خیلی خوشایند نباشه. من دوست دارم از تجربه هام بنویسم و تنها نوشته ها کمکی باشه به کاربران تا خودشون به اون چیزی که دوست دارند برسند. من بارها تاکید کرده ام سلیقه شنیداری من ممکنه با شما فرق داشته باشه و هر کدام صدایی رو بیشتر بپسندیم. من به هیچ وجه دنبال این موضوع نیستم که این سایت رو تبدیل به یک چیز تاثیر گذار بشکل تبلیغاتی بکنم. دوست دارم این سایت تاثیر گذار باشه اما بشکل درست و منطقی و علاقه مندم نگاه ما به مساله های فای بازتر و منطقی تر بشه.

البته من از صداهایی که بیشتر دوستشون دارم بیشتر تعریف خواهم کرد و واقعا نمیشه تاثیر سلیقه شنیداری نویسنده رو نادیده بگیریم. من قبل خواندن تحلیل یک تحلیل گر اول میرم ببینم اون آدم از چه جور صدایی خوشش میاد و کلا چقدر سلیقه شنیداریش به من نزدیک هست و بعد نوشته هاش رو میخونم. مثلا در بین تحلیل گران سلیقه شنیداری آقای مارتین کالمن به من نزدیک هست اما سلیقه شنیداری جاناتان اسکول کمی با من متفاوت هست. طبیعی هست جاناتان در مورد صدایی که دوست داره تاکید بیشتری داشته باشه و ممکنه اون صدا رو من دوست نداشته باشم. مثلا دوست خوبم Tony سلیقه اش با من کمی متفاوت هست و من با همه اعتقادی که به حرفه ای بودن این آدم دارم نمیتونم ازش در مورد مثلا Spectral بپرسم. من میدونم صدای Spectral برای من خوشایند خواهد بود و میدونم Tony اونقدر به اندازه من از این صدا لذت نخواهد برد و این مساله کاملا طبیعی است. اینکه بگیم امیر حسین تبلیغاتی مینویسه کمی در حقش نامهربانی کردیم چون هر کس حق داره به اندازه ای که از صدایی لذت برده در موردش بنویسه.

البته من اشاره کنم به اینکه هر صدایی زیبا نیست و هر صدای جیغی رو نمیشه گفت زیباست و فقط با سلیقه ما جور نیست. صداهای خوب روی ما تاثیر خوب دارند اما در بین صداهای خوب هرکدام از ما از یکی شون بیشتر خوشمون میاد. من از اینکه میشنوم سایت تاثیرگذار هست قلبا خوشحال میشم اما نگران این مساله هم هستم که این تاثیر گذاری مثل تاثیرگذاری مجلات تنها حالت تبلیغاتی نداشته باشه و شما خواننده گرامی باید بدانید اگر صدایی را بدون شنیدن و بدون اتکا به سلیقه شنیداریتون تنها از روی پیشنهاد من انتخاب کنید بی شک به اشتباه رفته اید. من هیچ نفعی از فروش هیچ کالایی در ایران نمیبرم و برای همین هم هست که اگر بشنوم روی پیشنهاد من فروش کالایی زیاد شده خوشحال نمیشوم. آنچه برای من خوشایند هست اینست که ببینم آگاهی کاربر افزایش یافته و با اتکا به سلیقه خودش و گوش خودش به جلو میره و ذهنش آزاد از هر نوشته و تحلیلی انتخاب میکنه.

شنیدم دوستانی معتقدند نوشته ها و تحلیل های امیر حسین تا حدی محافظه کارانه ، تا حدی تبلیغاتی ، تا حدی هم نتیجه تجربه کم هست.

این جا دو مساله مطرح هست یکی میزان صداقت امیر حسین در نوشتن و دیگری میزان تسلط و دقت در تشخیص و درک صدا. من سعی نمیکنم اینجا به شما اثبات کنم دیگران اشتباه قضاوت میکنند چون معتقدم هر کسی خودش باید حقیقت رو درک کنه اما دلم خواست اینجا کمی مساله رو روشن تر کنم.

دوستانی که با من ارتباط نزدیک دارند میدانند صداقت برای من بیش از هر چیزی مهم هست هر چند میدانند اگر من صدایی را ناخوشایند تشخیص دهم سعی میکنم گزارش آنرا در سایت ننویسم اما در مورد صداهایی که در موردشان نوشتم به هیچ وجه چیزی رو پنهان نکردم و نقاط ضعف و قوت رو با هم بیان کردم. در مورد ننوشتن در مورد یک کامپوننت باید به من حق بدهید چون من دوست ندارم یک فضای متشنج درست بشه و یک Dealer از دستم عصبانی بشه ، هرچند بطور غیر رسمی در روابط ام با دوستان نظراتم رو خیلی روشن بیان میکنم. هر سوالی داشتید میتونید ایمیل بزنید و بپرسید تا نظرم رو دقیقا بدونید. بنابراین من احساس میکنم روشی که در پیش گرفتم منطقی هست. از اونطرف هم باید محدودیت ها و مشکلات فروشندگان رو هم ببینم چرا که در ایران های فای فروختن کار راحت و بی دردسری نیست و اگر منم بخواهم به مشکلاتشون یک چیز جدید اضافه کنم کار جالبی انجام ندادم. در مجموع همه چیز ها رو باید در نظر بگیرم و این کار بنظرم محافظه کاری نیست و یک جور میانه روی هست.

اما در مورد تسلط من در تشخیص و درک صدا من پیشنهاد میکنم صداهایی رو که Review کردم بشنوید و ذهنیت خودتون رو با آنچه نوشته شد مقایسه کنید. تجربه امیر حسین به اندازه آقای رابرت هارلی نیست ، میپذیرم اما من به خودم هیچ وقت اجازه ندادم تا به یک درک درست و مطمئن از چیزی نرسیدم در موردش اظهار نظر کنم. تا آن اندازه که فهمیدم رو نوشتم و نه بیشتر، این مساله باعث میشه اگر نوشته ای همه جزئیات یک صدا رو بخاطر شرایط محدود دمو بررسی نکرد در مقابل حرف نا مربوطی هم در مورد صدا نزده.

دوست دارم نوشته های آقای کالمن رو بخونید (اینجا کلیک کنید و بروید روی خط پنجم فایل PDF رو دانلود کنید) و مقایسه ای داشته باشید با تحلیل خودم تا کمی مشخص تر بشه کسی که برای شما اینجا تحلیل مینویسه حتی با امکانات و شرایط محدود اینجا چقدر درکش از صدا به واقعیت نزدیکه. آقای کالمن بیشتر از دو هفته بعد از Warm up کامل سیستم رو برای تست در اختیار داشتند و من تنها هشت ساعت به صدا گوش دادم ، اونهم نه در شرایط ایده ال.

Comments are closed.