Kharma Grand Exquisite, Vitus SL-101 Pre, SM-101 Power, dCS Scarlatti

Kharma Grand Exquisite, Vitus SL-101 Pre, SM-101 Power, dCS Scarlatti

شنبه 27 فوریه 2010
/ / /

Abooali-kharma-System

عکس بالا مربوط به سیستم صوتی جدید آقای ابوعلی هست شامل بلندگوی گرند رفرنس خارما ، ویتوس و سورس دی سی اس.

Abooali-Vitus-System

نمای نزدیک تر از سورس دی سی اس و پری پاور ویتوس.

Abooali-dCS-System

قبل از هر چیزی جا داره از آقای ابوعلی و پذیرایی گرمشون تشکر کنم، به من که خیلی خوش گذشت در کنار آقای ابوعلی و دیگر دوستان حاضر :

Friends

اینم چند تا عکس دیگه از نمایشگاه CES آقای ابوعلی :

ویلسون الگزاندریا II مشکی در عکس پایین دیده میشه . این بلندگو واقعا زیباست …

Alex-II

اینم سیستم پنج و یک خانگی ویلسون و مارک لوینسون :

Abooali-System-I

Abooali-System-II

Abooali-System-III

این آخری مگی 20.1 هست که صدای بینهایت با ارزشی در مقابل قیمتش داره.

سیستم تازه شروع به کار کرده بود و آقای ابوعلی سی دی Break-in خود خارما رو برای مدت نزدیک به 24 ساعت گذاشتند تا سیستم کار کنه و من چیزی که میشنیدم نیاز به کارکرد بیشتری داشت.

فکر میکنم دوست دارید در مورد صدا حتی در همین شرایط هم بدونید و من سعی میکنم یه چیزهایی بنویسم. بلندگو خیلی بزرگتر از اون چیزی هست که در عکس میبینید و هم عمق خیلی زیادی داره و هم ارتفاع بلندی، مثل گریفون ترایدنت از دی اپو لیتو استفاده کرده (میدونم الان آقای رحمانی از اینکه من این دو تا رو گذاشتم کنار هم خیلی شاکی میشه، البته صدای این دو بلندگو خیلی با هم متفاوته و من فقط به دی آپولیتو بودنشون اشاره کردم) و مثل همه 3way و 4way های خوب در هر سه ناحیه فرکانسی پاسخی Open و راحت داره. بنظر من گرفتگی صدا حتی بیشتر از بلندگو به ویتوس برمیگشت و بنظر من ویتوس به زمان خیلی بیشتری نیاز داشت تا بشه مثل ویتوسی که پیش شهرام هست و حتی بعد از سه ساعت هم صدا گرچه کمی بهتر بود اما کاملا احساس Dynamic Compression در صدا بود. خارما صدایی کنترل شده و fast داشت و حتی با آکوستیک غیر ایده ال انرژی اضافه ای که گوش میشنید کم بود. خارما صدایی زنده و Light داره با حالتی Smooth و البته بقول جاناتان والین کمی white . این سرعت در رندر کردن (مثل بلندگوهای الکترواستاتیکی Soundlabs) باعث میشه ما چیزهایی رو بشنویم که مثلا در ویلسون نمیشنیدیم اما در مقابل حساسیت به Upstream افزایش پیدا میکنه و نیاز به انتخاب دقیق Upstream داریم. من که خیلی به برق اهمیت میدم و فکر میکنم سیستم های high resolution و دقیق برای رسیدن به پاسخی Smooth و balance نیاز به برق خوب دارند. مثلا تنها Solidstate ای رو که به quad میزنند ASR هست که منبع تغذیه اش  تا قبل از output Stage باتری هست و با این Power Supply های وابسته به برق شهر واقعا نمیشه به Quad هیچ Solidstate ای رو غیر از ASR زد.

(راستی بگم با ویتوس صحبت کردم در مورد AC regenerator که بهم گفت در فکر این موضوع هست اما الان وقتشون اجازه نمیده، راستی دو تا ویتوس دیگه هم داره میاد که یکیش با Coltrane دمو خواهد شد. رومی فعلا مثل اینکه از PurePower خوشش اومده اما من فکر میکنم شاید بشه با ویتوس به نتایج جالبی رسید.)

آقای ابوعلی منتظر ورود بلندگوی Marten Design Supreme هستند و ویتوس رو با مارتن match خواهند کرد و در فکر یک آمپلی فایر برای خارماشون هستند. بنظر خودشون Tenor 350 گزینه مناسبی میاد از این جهت که هم صدای گرمی داره و هم در خیلی از نمایشگاه ها به توصیه خود خارما با این بلندگو دمو شده. من هم فکر میکنم خود خارما با شاخص کمی White بودنش با آمپلی فایرهای گرم تر صدای بالانس تری بده.

یکی از دوستان حاضر در جمع بنام آقای کیهانی (یک وقت با آقای شهرام کیهانی اشتباه نگیرید) چند تا آلبوم گذاشتند که واقعا زیبا بود ، اسم آلبوم ها رو ازشون میپرسم و اینجا مینویسم، راستی ایشان به تازگی Marten Design Coltrane Black Pearl Limited Edition سفارش گذاشتند که آقای رحمانی گفتند مارتن قول داده این سفارش رو زودتر از سوپرمی بفرسته. من همیشه گفتم حاضرم تضمین کنم اگر کسی دنبال صدای Real باشه با دو برابر قیمت Coltrane Black Pearl هم نمیتونه صدایی بهتر از مارتن بشنوه. اثباتش ناممکنه اما بهتره این موضوع رو از من باور کنید.

پری ویتوس یک آپشن تنظیم آفست داشت که مشکل 6 ولت دی سی اس رو حل کرد، روی 3.0- دی بی تا 5.7 ولت رو قبول میکرد و روی 4.5- دی بی تا 6.7 ولت رو که یه تست با دوستان گرفتیم که در حالت 5.7 ولت صدا بنظر ولوم بالاتری داشت اما Agressive تر و Mechanical تر شده بود. دلیل این موضوع همون Clip کردن سیگنال هست که وقتی بالای 5.7 ولت بریده میشه صدا اون دینامیک راحت رو از دست میده و نمیشه به صدا ولوم داد.

رومی میگه اتاق هم روی دینامیک صدا تاثیر میگذاره و برای همینه تو یک نقطه خوب بلندگو، میشه خیلی راحت تر به صدا ولوم داد و احساس میکنید صدا با همه بلندی راحته و آزار دهنده و فوروارد نیست.

من فکر میکنم این سیستم رو خیلی زود شنیدم (تقصیر خودم شد، آدم این جور مواقع خیلی دلش میخواد زود بره ببینه چه خبره) البته دوستان دیگر خیلی از شفافیت و وضوح بالای صدا متعجب بودند اما برای من مهمترین شاخص پارامترهای میکرو هست که نمیشه قبل از break-in در موردشون حرف زد.

مثل همیشه تکرار میکنم ویتوس صدایی فوق العاده زیبا داره که در ماکرو نه Warm , Sweet هست و نه cold ، یعنی در ماکرو بدون کاراکتر هست اما صداش دوست داشتنی و حسی هست مثل Audio Note … مفهوم Emotional در Level های بالاتر درک میشه و توضیحش شاید خیلی راحت نباشه اما با شنیدن سینگل اندد Audio Note شاید بتونید بفهمید معنی Emotional بودن یک صدا چیه چون Audio Note حسی ترین صدایی بود که شنیدم. فراموش نکنید یک آمپلی فایر لامپی (من تو ایران غیر از Audio Note آقای فاطمی از هیچ آمپلی فایر لامپی دیگری صدایی Emotional نشنیدم) خوب برای پاسخ فول رنج نیاز به بلندگوی هورن داره و حتی در این حالت هم رومی معنقده هر درایور هورن رو به یک کانال بزنه (یعنی همه کانالها رو یک آمپلی فایر درایو نکنه) ، لامپ ها برخلاف ترانزیستور سورس ولتاژ هستند و برای درایو نیاز به بلندگوی با حساسیت خیلی بالا و امپدانس بالا دارند تا جریان زیادی از اونها کشیده نشه. برای 2way و پاسخ محدود میشه از همین Direct Radiator های Audio Note استفاده کرد اما برای پاسخ فرکانسی Full Range فقط باید رفت سراغ هورن. دلیل عدم تاکید زیاد من روی آمپلی فایر Audio Note بخاطر نبود بلندگوی مناسب در بازار برای اونه. عملا بازار مجبورمون میکنه به صدای Real علاقه نشون بدیم چون برای صدای Emotional راه های زیادی نداریم (تعداد بلندگو سازان هورن با درایور کاغذی از تعداد انگشتان دست هم کمتره اما برای direct radiator بیش از 100 برند بلندگو ساز داریم و تعداد برندهایی که سینگل اندد لامپی درست حسابی تولید میکنند از تعداد انگشتان دست هم کمتره اما تولید کنندگان ترانزیستور بالای 100 تا برند میشه). اگر بازار در مسیری منطقی حرکت میکرد و یا حداقل در هر دو وجه ماکرو و میکرو به یک اندازه برند خوب وجود میداشت من زمان بیشتری رو برای بخش میکرو یعنی Emotional میگذاشتم.

مونوبلاک ویتوس نیاز به یک کابل مستقیم برق (به همراه یک گراند مناسب) از کنتور داره چون مجموعه تا 4.4 کیلو وات میتونه برق مصرف کنه و باس خارما هم نیاز به چنین کابل برق مستقیمی داره تا همه پتانسیلش مشخص بشه.

آقای ابوعلی باز هم مرسی، به ما که خیلی خوش گذشت مبارکتون باشه، در ضمن تا ریموت نرسیده به این کیهانی هم دیگه نگید بیاد اونجا چون خیلی اسباب زحمته 🙂

9 Comments